Maj to najgorszy czas dla osób uczulonych na pyłki. Niemal równocześnie kwitną drzewa i inne rośliny. Raz w tygodniu, wczesnym rankiem naukowiec z Krakowskiej Stacji Monitoringu Aerobiologicznego Collegium Medicum UJ wdrapuje się na dach budynku Ogrodu Botanicznego. Właśnie tam znajduje się aparatura stacji, dzięki której możliwe jest badanie stężenia pyłków.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne. /PAZ /RMF FM

Jakie jest dziś stężenie pyłków w Twoim mieście? Sprawdź tutaj

Aparaty pomiarowe w stacjach monitoringu zamontowane są zazwyczaj na wysokości około 20 metrów na dachu. Do specjalnej taśmy, która znajduje się w tych aparatach, przyklejają się pyłki roślin. Po badaniu pod mikroskopem, stacja przygotowuje komunikaty dla pacjentów.

W Krakowie aparat pomiarowy jest ustawiony na budynku w pobliżu Ogrodu Botanicznego. Wykonywane są preparaty na każdy dzień tygodnia, które pozwalają nam na bieżąco monitorować stężenie - nawet co godzinę - mówi dr Dorota Myszkowska z Krakowskiej Stacji Monitoringu Aerobiologicznego Collegium Medicum UJ.

Na podstawie monitoringu można mierzyć różne cząsteczki biologiczne w powietrzu. Dla nas z punktu widzenia zagrożenia dla osób uczulonych głównie ważny jest pyłek roślin tych alergennych typu: brzoza, trawy, bylica i zarodniki grzybów, które fruwają w powietrzu i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że je wdychamy - mówi dr Myszkowska.

Raz w tygodniu, dokładnie we wtorek ran, pan, który pracował w Ogrodzie Botanicznym, wychodzi na drugie piętro, gdzie na dachu znajduje się aparat, wyjmuje z niego jedną taśmę, na której osadzają się cząsteczki biologiczne typu: pyłek roślin, zarodniki grzybów, z których później wykonujemy preparaty mikroskopowe. Myślę, że w przyszłości będziemy mogli również wykonywać takie pomiary automatycznie - dodaje dr Myszkowska.

Początek maja to spadek stężenia pyłku brzozy silnie alergennej. Pojawił się już natomiast pyłek traw, które się będą kilka miesięcy utrzymywać. Jest w powietrzu pyłek wielu innych gatunków drzew, które jeszcze nasilają nasze objawy alergii. Przypuszczalnie w ciągu następnych dni wzrośnie stężenie pyłku sosny silnie drażniącej błonę śluzową - ostrzega dr Myszkowska.

Uwaga na alergię krzyżową

Alergia krzyżowa polega na występowaniu reakcji alergicznych w jednym czasie na co najmniej dwa alergeny o zbliżonej budowie białkowej. Objawy reakcji krzyżowej mogą się pojawić u pacjentów uczulonych na alergeny wziewne w okresie pylenia roślin zawierających alergeny o podobnej budowie molekularnej, a także po spożyciu wskazanych produktów.

Opracowanie tabeli - materiały własne - Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM, na podstawie: Alergia na pokarmy. Z. Bartuzi, 2006, Alergia i nietolerancja pokarmowa. Mleko i inne pokarmy. Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E., 2013, materiały - phadia.com