Jak wykazano w licznych badaniach, alergiczny nieżyt nosa (ANN) wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Wpływa na wydajność pracy oraz wyniki osiągane w szkole. Niekontrolowana choroba może zwiększać ryzyko wypadków komunikacyjnych.

Osoby z ANN powinny zamykać okna podczas jazdy samochodem /Pixabay

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Allergy" oceniano zdolność kierowania pojazdami przez osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa. Okazało się, że niekontrolowanie tej choroby może zwiększać ryzyko wypadków komunikacyjnych.

Ponad 70 proc. badanych osób uważało, że ANN pogarsza u nich zdolność do prowadzenia samochodu. U 13 proc. ankietowanych objawy ANN bywały tak nasilone, że okresowo powstrzymywały ich od jazdy. 7 proc. badanych stwierdziło, że doświadczyło niebezpiecznej sytuacji na drodze lub uczestniczyło w wypadku związanym z objawami ANN.

Po uwzględnieniu faktu, iż około 60 proc. mieszkańców Unii Europejskiej posiada prawo jazdy, a 30 proc. z nich choruje na sezonowy ANN, to prawie 7 mln wypadków samochodowych lub niebezpiecznych sytuacji na drodze mogło mieć związek z niekontrolowanym ANN.

Źródło: Medycyna Praktyczna