Jęczmień może okazać wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu plagi otyłości, zmniejszaniu ryzyka cukrzycy i chorób serca - piszą na łamach czasopisma "British Journal of Nutrition" szwedzcy naukowcy. Przeprowadzone na Uniwersytecie w Lund badania pokazują, że spożycie chleba zawierającego głównie ziarno jęczmienia przynosi w krótkim czasie istotne, korzystne dla zdrowia skutki. Między innymi obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza apetyt.
Do udziału w eksperymencie zaproszono zdrowe osoby w średnim wieku. Poproszono je, by przez trzy dni, na śniadanie, lunch i kolację jadły chleb złożony niemal wyłącznie z ziaren jęczmienia (nawet do 85 proc.). Potem, po upływie od 11 do 14 godzin od ostatniego takiego posiłku wykonano u nich badania pod kątem czynników ryzyka cukrzycy i chorób serca.
Wyniki okazały się zaskakujące. Parametry opisujące przemianę materii badanych uległy znacznej poprawie, która utrzymywała się jeszcze przez kilkanaście godzin po eksperymencie. Zauważono u nich obniżony poziom glukozy we krwi, obniżony poziom insuliny i podniesiony poziom wrażliwości na ten hormon. Uczestnicy testu odczuwali też zmniejszenie apetytu.
Efekty pojawiały się po tym, jak błonnik z ziaren jęczmienia miał szansę dostać się do jelita cienkiego i tam mógł wpływać na florę bakteryjną przewodu pokarmowego i związane z nią wydzielanie istotnych hormonów. To zaskakujące i bardzo obiecujące, że dobór właściwej kombinacji błonnika może przynieść tak znaczące, korzystne dla zdrowia skutki - mówi współautorka pracy, profesor Anne Nilsson.
W poprzedniej pracy badacze z Lund we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Goeteborgu pokazali, że błonnik z jęczmienia sprzyja zwiększeniu się w układzie pokarmowym populacji korzystnej bakterii Prevotella copri, która nie tylko wpływa na obniżenie poziomu glukozy, ale też ogranicza populacje innych, szkodliwych szczepów. Opublikowane właśnie najnowsze dane wskazują, że faktycznie prowadzi to do pożądanych skutków.