W ostatnim czasie na platformie TikTok pojawia się coraz więcej internetowych wyzwań, które kończą się tragicznie. Niedawno 13-letnia dziewczyna trafiła na oddział intensywnej terapii z oparzeniami trzeciego stopnia po „TikTok's Fire Challenge”. A kilka miesięcy temu, rok młodszy chłopak zmarł po wykonaniu „Blackout Challenge”, czyli podduszaniu się.

Dla wielu internautów TikTok to kopalnia wiedzy o najnowszych trendach. Jednym z wiodących tematów w tej aplikacji jest fitness. Jej użytkownicy poszukują tam m.in. wskazówek, jak szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednym z najnowszych pomysłów jest wyzwanie "suchej miarki", które polega na zjedzeniu miarki proszku odżywki przedtreningowej bez uprzedniego rozpuszczenia w wodzie.

20-letnia Briatney Portillo, która postanowiła wypróbować tę metodę - wylądowała w szpitalu.

Po tym, jak wzięłam przedtreningówkę, zaczęłam czuć mrowienie i swędzenie na całym ciele, co było nieprzyjemne, ale wygooglowałam i okazało się, że to normalny efekt uboczny, więc poszłam na siłownię - powiedziała Briatney portalowi BuzzFeed. Pomimo nasilających się objawów - jak: mdłości, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej - dopiero pod koniec dnia zorientowała się, że może to być stan przedzawałowy i wezwała karetkę.

Lekarze w szpitalu rozpoznali u niej zawał typu NSTEMI. Jest to częściowe niedokrwienie mięśnia sercowego (przyp. red.). W tym wypadku taki stan był spowodowany przedawkowaniem kofeiny, która zawarta jest w niektórych suplementach dla sportowców.

Lekarz: Nie ma drogi na skróty!

"Przedtreningówki", czyli różnego rodzaju odżywki przeznaczone są do spożycia przed treningiem, by poprawić wydolność organizmu. Mogą zawierać aminokwasy, witaminy z grupy B, kofeinę, kreatynę i sztuczne słodziki, ale ich dawki różnią się w zależności od marki. Mają postać proszku, który należy rozcieńczyć np. w wodzie.

Zjedzenie suchego proszku miało rzekomo spotęgować działanie składników stymulujących. Jednak taki eksperyment może fatalnie odbić się na zdrowiu w postaci poważnych problemów kardiologicznych.

To zrozumiałe, że wiele osób chce w krótkim czasie zbudować formę. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że trening wymaga cierpliwości i pośpiech jest tutaj złym doradcą. Poza tym, w wielu wypadkach intensywne ćwiczenia wymagają konsultacji ze specjalistą.

Cytat

Do każdej osoby, która chce wyrzeźbić sobie ciało trzeba podejść indywidualnie. Każdy organizm jest inny i może różnie zareagować na składniki suplementów. A tego rodzaju eksperymentowanie to już igranie ze śmiercią
lek. Maria Czarnobilska

Medycy podkreślają, że zanim zdecydujemy się na przyjmowanie jakichkolwiek odżywek, warto zasięgnąć opinii lekarskiej.