Kiedy słyszę pytanie o „tabletki na odchudzanie”, to jako farmaceuta zasadniczo widzę dwie kategorie produktów: leki, czyli produkty lecznicze o przebadanej skuteczności i bezpieczeństwie, oraz suplementy diety i inne parafarmaceutyki, które z zasady są marketingową wydmuszką. Postaram się omówić działanie odchudzające obu tych kategorii produktów.

Co odchudza najlepiej?

Tym, co skutecznie odchudza, jest trwała zmiana stylu życia, rozumianego jako połączenie różnych nawyków - od diety z deficytem kalorycznym po odpowiednią dozę aktywności fizycznej.

Nie jest wielką sztuką zrzucić 5-10 kg, głodząc się i katując na siłowni. Prawdziwą sztuką jest utrzymać ten spadek wagi w ciągu kolejnych miesięcy i lat. Tabletki mogą być tutaj wsparciem - szczególnie na początkowym etapie - ale długofalowo działa tylko trzymanie kalorii w ryzach i trwała zmiana nawyków.

CIEKAWOSTKA

Co odchudza najskuteczniej?

Trwałym i skutecznym sposobem na odchudzanie jest dbanie o utrzymanie odpowiedniego bilansu kalorycznego.

Leki i produkty lecznicze - odchudzają skutecznie?

Tym, co odróżnia leki od suplementów i parafarmaceutyków, są profesjonalnie przygotowane badania, które oceniają skuteczność i bezpieczeństwo dla konkretnej osoby i w danym schemacie dawkowania.

O podaniu leków decydują również specjaliści - najczęściej lekarz, który zna historię medyczną pacjenta i jest w stanie ocenić, czy zastosowanie danej terapii wiąże się z większym ryzykiem czy z korzyściami.

Czy wiedząc to wszystko, możemy powiedzieć, że leki skutecznie odchudzają? Niestety nie, bo znów leki są tutaj tylko elementem - często ważnym (chociaż niepozbawionym ryzyka) - ale tylko elementem, katalizatorem zmiany i przebudowania nawyków na zdrowsze.

Może się okazać, że niezbędna będzie tutaj psychoterapia, która w tym "przebudowaniu nawyków" pomoże.

CIEKAWOSTKA

Co najlepiej odchudzają suplementy na odchudzanie?

Takie suplementy najlepiej odchudzają portfel...

Suplementy na odchudzanie - albo nie pomagają, albo szkodzą

Suplementy na odchudzanie są szeroko dostępne na rynku i często obiecują szybkie i łatwe sposoby na utratę wagi. Jednakże większość z nich nie została dostatecznie przebadana pod kątem ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Najgorsze są suplementy kupowane z niepewnych źródeł, które mogą zawierać zanieczyszczenia, np.: w postaci domieszek pochodnych amfetaminy i innych narkotyków.

Większość suplementów na odchudzanie nie ma wystarczających badań naukowych, aby potwierdzić ich skuteczność i długoterminowe bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że suplementy diety są regulowane pod kątem jakości inaczej niż leki, co oznacza, że na dobrą sprawę nie możemy im zaufać.

Jedno, co jest pewne, to że wiele popularnych kuracji odchudzających najlepiej odchudza... nasz portfel oraz druzgocze metabolizm i zdrowie.

CIEKAWOSTKA

Od wielu lat nieskutecznie się odchudzasz? Chcesz wiedzieć, co może pomóc?

Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty. W wielu przypadkach jest to sposób o wiele skuteczniejszy niż każda "tabletkowa" kuracja, ponieważ pozwala nam wypracować lepszą - zdrowszą - relację z jedzeniem.
Opracowanie: