Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej „chorej” komórki organizmu. Rośnie ona w wyniku niekontrolowanych podziałów komórek.

Część nowotworów rozwijających się u człowieka jest dziedziczna - stanowią one około 5—10% wszystkich chorób nowotworowych. Nowotwory rozwijają się tylko w takich tkankach, które mogą się namnażać.

Badania naukowe dowodzą, że również to, co jemy, ma wpływ na nowotwory na wielu etapach: od ich powstania, poprzez wzrost i ewentualny rozsiew. Składniki zawarte w jedzeniu mogą dostęp czynników rakotwórczych.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaki prowadzimy styl życia - kluczowe jest zdrowe odżywianie. Jak przekonuje dietetyk Aneta Strelau dla portalu Twoje-Miasto.pl, prawie 1/3 zachorowań na raka ma bezpośredni związek ze sposobem odżywiania, podczas gdy czynniki genetyczne stanowią jedynie 15%.

"Regularne spożywanie owoców i warzyw to świetna terapia prewencyjna zapobiegająca rozwojowi guzów i nie powodująca szkodliwego oddziaływania na zdrowe komórki. A co najważniejsze terapia ta możliwa jest do zastosowania przez każdego" - dodaje pani dietetyk.

Tutaj możesz znaleźć więcej wskazówek.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dieta niskotłuszczowa pomocna w profilaktyce raka