Prowadzisz siedzący tryb życia? Bolą cię plecy? Zaniedbałeś się zimą, a teraz, na wiosnę chcesz poprawić swoją formę? Pomóc ci może joga. Jest to coraz bardziej popularna aktywność. Pomaga rozciągnąć ciało, wyciszyć się , poprawić koncentrację , zmniejszyć dolegliwości bólowe. Rozmowa Anny Kropaczek z Piotrem Rzeteckim, doświadczonym instruktorem jogi i terapeutą manualnym.

Anna Kropaczek, RMF FM: Na zajęcia jogi przychodzi bardzo dużo osób, które odczuwają bóle pleców, kręgosłupa. Czy joga pozwala pozbyć się każdego takiego bólu?

Piotr Rzetecki: Na pewno  z wieloma bólami można sobie poradzić. Czy z każdym? To zależy od zaangażowania. Chodząc na zajęcia raz w tygodniu, mamy na pewno szansę na poprawę. Mam to szczęście, że zawodowo pracuję w medycynie manualnej i często przemycam ćwiczenia lub pozycje lecznicze na zajęcia.  Dlatego wspominam o jodze w aspekcie leczniczym. Ludzie zresztą sami później mówią, że się lepiej czują, że bóle poznikały. To jest motywacja, żeby w dalszym ciągu ćwiczyć.

Rzeczywiście jeden raz w tygodniu wystarczy?

Jeden raz w tygodniu to jest dobry początek. Uczestnictwo w zajęciach od dwóch razy w tygodniu w górę to już bardzo dobry sposób na regularność.

Na który odcinek kręgosłupa najczęściej się uskarżamy?

Najczęściej na odcinek lędźwiowy i prawie w równym stopniu na odcinek szyjny.

Często mówisz na zajęciach, że można ćwiczyć również w ciągu dnia, nawet w pracy

Jak najbardziej. Myślę tu o osobach, które w pracy, w samochodzie dużo czasu spędzają  siedząc. Przysiady, różne wersje pompek, niekoniecznie na podłożu, bo można je robić przy ścianie,  różne odgięcia na stojąco - to są takie proste ćwiczenia, które można zrobić niemal wszędzie.

Czy joga jest dla każdego?

Dla bardzo wielu osób. Czy dla każdego? Może znajdą się jakieś wyjątki osób niezwykle schorowanych, u których są pewne obwarowania, ale można zaryzykować stwierdzenie, że joga jest dla każdego chcącego, bo dobry instruktor potrafi dobrać ćwiczenia nawet dla osób, które leżą w łóżku. Trzeba oczywiście odpowiedniej fachowości.

Powtarzasz, ze wykonując określoną pozycję, nie powinniśmy się przesilać...

Tak. To jest bardzo ważne. Od kilkudziesięciu lat obserwuję rynek jogi. Niektórzy zdają się nie zauważać pewnych obwarowań u osób, które ćwiczą. Ważne, by instruktor zwracał uwagę na każdego, poprawiał, instruował. Powtarzam też, żebyśmy nie robili czegoś zbyt mocno, zbyt forsownie. Jeśli jest ból, trzeba powiedzieć instruktorowi, zatrzymać się. Joga, jako sposób ćwiczeń, ma nas prowadzić do lepszego stanu zdrowia, a nie obciążać niepotrzebnymi kontuzjami.

Przed tą rozmową natknęłam się w internecie na propozycję kilku pozycji jogi na wiosenny detoks. Można w ten sposób oczyścić organizm?

Do pewnego stopnia zapewne można. Głównie są to pozycje zdrowotne, przede wszystkim odwrócone. Nie wszyscy mogą je robić, ale w każdej pozycji, którą się wykonuje bardzo ważny jest sposób, w jaki się to robi. Ważny jest oddech, koncentracja. Jeśli ktoś wykonuje pozycję w dużym skupieniu, koncentracji obserwując swoje ciało i umysł, na pewno odniesie więcej korzyści.

Opracowanie: