W Oksfordzie po raz pierwszy zastosowano terapię genową, która ma powstrzymać najbardziej powszechną formę ślepoty, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Zabiegowi poddano 80-letnią Janet Osborne.
W Wielkiej Brytanii z powodu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) cierpi około 600 tys. osób. Większość z nich jest dotkliwie upośledzona wzrokowo.
Brytyjscy specjaliści zastosowali terapię genową w leczeniu 80-letniej Janet Osborne. Chirurdzy wstrzyknęli jej w tył oka syntetyczny gen, który powstrzymuje dalszą degradację (śmierć) komórek.
Trudno jest mi rozpoznawać twarze lewym okiem, ponieważ moje centralne widzenie jest zamazane i wciąż się pogarsza. A gdyby to leczenie mogło zatrzymać ten proces, byłoby to niesamowite - powiedziała Janet Osborne BBC News.
Zabieg przeprowadzono w Oxford Eye Hospital przez Roberta MacLarena, profesora okulistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie. Leczenie genetyczne musi być wdrożone odpowiednio wcześnie, aby zachować wzrok u pacjentów, którzy w przeciwnym razie straciliby wzrok - powiedział lekarz dla BBC News.
80-letnia Osborne jest pierwszą z 10 pacjentów z AMD biorących udział w próbie terapii genowej.
Czym jest AMD?
Plamka jest częścią siatkówki i odpowiada za centralne widzenie i drobne szczegóły. W zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem komórki siatkówki giną i nie są odnawiane. Ryzyko wystąpienia AMD zwiększa się wraz z wiekiem.
Większość osób dotkniętych tą chorobą, w tym wszyscy, którzy wzięli udział w tym badaniu, ma tzw. Suchą postać AMD, gdzie spadek wzroku jest stopniowy i może trwać wiele lat.Mokry AMD może rozwinąć się nagle i prowadzić do szybkiej utraty wzroku, ale może być leczony, jeśli szybko zostanie zdiagnozowany.
Jak działa terapia genowa?
Kiedy zaczynają postępować procesy starzenia, geny odpowiedzialne za naturalne mechanizmy obronne oka mogą działać nieprawidłowo i zaczynają niszczyć komórki w plamce żółtej, prowadząc do utraty wzroku. Poprzez wstrzyknięcie, które wykonuje się w tylnej części oka, dostarcza się nieszkodliwego wirusa, który zawiera syntetyczny gen. Wirus infekuje komórki siatkówki i uwalnia gen.
Dzięki temu oko może wytwarzać białko zaprojektowane tak, by powstrzymywać komórki przed śmiercią, a więc utrzymać plamkę w zdrowiu.