Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach wykonali drugi złożony przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi połączony z transplantacją szpiku. Pacjentem jest 65-latek, któremu kilka lat temu z powodu nowotworu całkowicie usunięto krtań.

REKLAMA

Pacjent przed przeszczepem oddychał przez rurkę tracheostomijną. Teraz jest w trakcie rehabilitacji, odżywia się normalnie, mówi i powoli wraca do zdrowia - poinformowało Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Szczegóły zabiegu lekarze mają przedstawić na zaplanowanej na wtorek konferencji prasowej, na której obecny będzie też pacjent.

Zespół z Gliwic pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego i prof. Sebastiana Giebla opowie również o przebiegu leczenia i rehabilitacji 6-letniego Tymoteusza, który połknął preparat do udrażniania rur. Jest on pierwszym pacjentem, któremu lekarze z Centrum Onkologii przeszczepili narządy szyi oraz zmodyfikowany szpik.

Była to pierwsza taka transplantacja na świecie, kiedy poza narządami przeszczepiony został szpik. Taki zabieg ma na celu wyeliminowanie leczenia immunosupresyjnego, które zapobiega odrzuceniu przeszczepionych tkanek i narządów.