Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą wdrożenie e-recepty. Wkrótce lekarze będą mogli ją wystawić bez osobistego badania pacjenta. Wystarczy konsultacja za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
Projekt e-recepty to jeden z kluczowych e-usług w ramach informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż programu, a od maja w tych miastach mają być wystawione pierwsze e-recept dla pacjentów.
Ministerstwo zdrowia planuje, że elektroniczne recepty do końca roku powinny zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.
MZ wskazuje, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, będzie można bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych leków).
Historię wystawionych e-recept, pacjenci będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana.
Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach - dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.
Podpisana przez Prezydenta ustawa dotycząca wystawiania e-recept wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
(mc)