W dniach 21-25 września 2020 odbędzie się ósmy Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany w ramach kampanii Make Sense. W Polsce kampania prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, organizację naukową skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Tegorocznym hasłem akcji jest: Rak głowy i szyi nie czeka! Zgłoś się do specjalisty!

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk zachęca do bezpłatnych badań i konsultacji w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Statystyki są niepokojące, a nowotwory głowy i szyi są "niedoceniane" zarówno przez media, jak i samych chorych. To obecnie siódmy nowotwór według występowania na świecie, w Polsce plasuje się nawet na szóstym miejscu - mówi w rozmowie z Katarzyną Staszko prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu. Zaznacza, że nawet zwykła chrypka, jeśli utrzymuje się długo, powinna zostać zweryfikowana.

Dlatego krakowski szpital włączył się w VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W jego ramach możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, realizowanych w wybranych ośrodkach medycznych w całej Polsce. Podczas 15-minutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadzi wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe.

Listę ośrodków, które będą realizowały badania znajdziecie na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi oraz poniżej: