"Walentynka z misją" – to akcja Polskiej Misji Medycznej organizowana z myślą o szpitalu Katondwe w Zambii. Celem przedsięwzięcia jest zebranie funduszy na zakup sprzętu medycznego do placówki, która przyjmuje pacjentów nie tylko z Zambii, ale też z Mozambiku i Zimbabwe.


Głównym celem zbiórki jest zakup aparatu do badań serca. Szpital bardzo potrzebuje głowicy kardiologicznej do aparatu USG, koszt takiej głowicy to ok. 20 tys. zł - powiedziała koordynatorka pomocy w Zambii Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej. Jeśli uzbieramy więcej, to środki zostaną przeznaczone na inne ważne urządzenia, m.in. pompę infuzyjną do podawania leków, koncentratory tlenu, ssak elektryczny - dodała. 

Katondwe to mała wioska położona nad rzeką Luangwa w pobliżu granicy Zambii z Mozambikiem. Pracują w niej od lat siostry służebniczki starowiejskie, a wśród nich siostra Mirosława Góra, lekarz chirurg z Polski. Polskie i zambijskie zakonnice wspólnie prowadzą Katondwe Mission Hospital, jeden z nielicznych ośrodków zdrowia na tym terenie. Szpital może przyjąć od 70 do 100 pacjentów, a w razie potrzeby i więcej - pozostali jednak leżą na matach rozłożonych na podłogach.

W szpitalu przyjmowani są nie tylko pacjenci z Zambii, ale także z Mozambiku i Zimbabwe. Czasem, by tu trafić, muszą pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Szpital składa się z oddziału żeńsko-dziecięcego, męskiego, zakaźnego, położnictwa, ambulatorium, bloku operacyjnego. Jest tutaj także ochronka dla kobiet ciężarnych oczekujących na poród, poradnia stomatologiczna, diagnostyka RTG i USG. Siostry prowadzą także przedszkole dla dzieci oraz cieszącą się renomą w całej Zambii szkołę średnią dla dziewcząt. Szpital utrzymuje się w znacznej mierze z pomocy darczyńców z zewnątrz.

Polska Misja Medyczna wspiera placówkę od ok. dwóch lat. Stowarzyszenie wysyła tam wolontariuszy, kupuje profesjonalny sprzęt, planuje szkolenia personelu.

Zainteresowani wsparciem akcji znajdą szczegóły na www.pmm.org.pl/walentynki

(mn)