​Nie będzie klauzul opt-out ani strajku. Dyrekcja szpitala klinicznego na szczecińskich Pomorzanach porozumiała się z lekarzami rezydentami.

Zdjęcie ilustracyjne /RMF FM /RMF FM

To pierwsza w województwie zachodniopomorskim lecznica, w której porozumienie z lekarzami w sprawie liczby dyżurów i przepracowanych w tygodniu godzin wejdzie w życie.

To wielka zmiana, przede wszystkim dla rezydentów. Od 1 marca będą zatrudnieni na etacie. Do tej pory medycy pracowali na podstawie umów zlecenia.

W ramach etatu będą mieć 48 godzin pracy w tygodniu, w tym trzy dyżury miesięcznie. W wyjątkowych sytuacjach, i jeśli lekarze wyrażą na to zgodę, liczba dyżurów będzie mogła wzrosnąć do pięciu.

W szpitalu na Pomorzanach pracuje 150 rezydentów. Negocjacje toczyły się od grudnia. Zostały zainicjowane w ramach ogólnopolskiej akcji wypowiadania przez lekarzy rezydentów klauzul opt-out, regulujących liczbę przepracowanych przez medyków godzin. Porozumienie Rezydentów OZZL chce unormowania i skrócenia czasu pracy lekarzy w szpitalach do takiego, który będzie zgodny z kodeksem pracy.


(ł)