Preparaty dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów pojawią się w najnowszym wykazie leków refundowanych – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Zaktualizowana lista wejdzie w życie pierwszego listopada. Resort zdrowia oficjalnie opublikuje ją na początku przyszłego tygodnia.

zdj. ilustracyjne /Unsplash.com /Internet

Z nowych leków skorzysta ponad milion osób chorujących na łuszczycę. Spośród nich jedna trzecia zmaga się z zapaleniem stawów. 

Lek, który będzie refundowany hamuje niszczenie kości. Jeśli jest stosowany odpowiednio wcześnie, nie dojdzie do uszkodzenia kości. Mówimy o rzeczy, której nie da się naprawić - podkreśla w rozmowie z RMF FM doktor Maria Rell-Bakalarska. Mówimy o osobach, które cierpią z powodu widocznych zmian na skórze, a do tego nierzadko mają problemy z poruszaniem się, bo łuszczycowe zapalenie stawów atakuje ich kończyny: najczęściej nogi, rzadziej ręce - dodaje. 

Na nowej liście leków refundowanych znajdą się też nowoczesny lek dla chorych na szpiczaka opornego i preparaty dla pacjentów z hipercholesterolemią. 

(mc)