Senność, ciągłe znużenie, brak chęci do działania - to może być wina przepracowania, ale możecie też cierpieć na zespół przewlekłego zmęczenia. Bydgoscy naukowcy chcą przebadać mieszkańców, którzy borykają się z tym problemem.
Do programu badawczego mogą zgłaszać się osoby w wieku 25-55 lat, które zmęczenie odczuwają dłużej niż pół roku i których organizm nie regeneruje się po odpoczynku, bo to - jak zazna dr Paweł Zalewski z bydgoskiego Collegium Medicum - odróżnia chroniczne zmęczenie od zwykłego wyczerpania.
Naukowcy w czasie10-dniowej terapii, będą poddawać pacjentów kriostymulacji i krioterapii. Jest to terapia "leczenia zimnej", podczas której temperatura sięga nawet minus 160 stopni Celsjusza.
Zmęczenie jest procesem fizjologicznym. Każdy z nas normalnie funkcjonując i regenerując się podczas snu, odpoczynku, jest w stanie pozbyć się zmęczenia. My zajmujemy się osobami, u których występuje zespół przewlekłego zmęczenia, czyli skrajna, patologiczna forma nietolerancji wysiłku fizycznego. Znacznie obniża jakości życia. Wciąż jednoznacznie nie wiemy, czym spowodowana jest ta choroba. Jednak na pewno czynniki psychofizyczne, psychospołeczne i czynniki wirusowe mogą się do niej przyczynić - tłumaczy w rozmowie z reporterką RMF MAXXX Moniką Jendrzejewską, dr Paweł Zalewski z katedry Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Zakładamy, że pewnie nie uda się wyleczyć pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia, ale przynajmniej będziemy mogli poprawić jakość ich funkcjonowania i tę tolerancję wysiłku, która jest u nich bardzo mocno zaburzona - dodaje.
Chorzy zwykle są w stanie wskazać jakiś punkt zwrotny w swoim życiu (np. ciężka infekcja lub duże obciążenie psychofizyczne), który spowodował, że ta nietolerancja wysiłku staje się bardzo dotkliwa. Zwykle uciążliwa jest każda zmiana pozycji ciała.
Przewlekłe zmęczenie jest chyba nieodzownym elementem dzisiejszego świata. Jesteśmy bodźcowani na tak wiele sposobów i ze wszystkich możliwych stron, więc w pewnym momencie organizm, nasz mózg czuje się permanentnie zmęczony. My skupiamy się na osobach, u których dochodzi do skrajnej formy zmęczenia, czyli do takiej, która nie poddaje się regeneracji. Nie można jej wyleczyć ani podaniem suplementów, czy innych farmaceutyków - wyjaśnia dr Paweł Zalewski.
(mc/bj)