Biegi krótkodystansowe i rekreacyjne pływanie. Takie formy aktywności na długi weekend polecają lekarze, bo właśnie one w najmniejszym stopniu obciążają układ ruchu. Na początek majówki sprawdzamy z ekspertami, jaką formę aktywności wybrać, żeby zmniejszyć ryzyko kontuzji, dobrze czuć się i dbać w ten sposób o zdrowie.

Ortopedzi zwracają uwagę, że w czasie biegu, który trwa 40 minut, wykonujemy 5-6 tysięcy kroków. Tymczasem osoba, która ma siedzący tryb pracy i nie uprawia sportu wykonuje przeciętnie około 2-3 tysięcy kroków dziennie. Ta różnica może powodować wytworzenie się stanów zapalnych, przeciążeniowych przyczepów mięśni. Moment, który daje nam sygnał, żeby zakończyć trening to każdy ból. Po prostu przerywamy ćwiczenia. Jeśli ten ból powraca, powinniśmy zgłosić się do lekarza - podkreśla w rozmowie z RMF FM doktor Damian Zaborowski, ortopeda.

Rozgrzewka zmniejszy ryzyko kontuzji

Rozgrzewka jest bardzo ważna, żeby mięsień nie urwał się podczas pierwszego kroku przy bieganiu czy na rowerze, jak będziemy mieć większe obciążenie. Musimy rozgrzać mięśnie, to trwa zwykle około 15 minut. Musimy zaplanować czas na rozgrzewkę, po niej trening, a po nim rozciąganie - podpowiada ortopeda doktor Damian Zaborowski. Uniwersalne, dobre ćwiczenie na rozgrzewkę to ruchy rotacyjne, zgięcia stawów, spinanie mięśni i delikatne kucnięcia - dodaje.

"Biegaj umiarkowanie, nie ekstremalnie"

Reumatolodzy zwracają uwagę, że dyscypliny sportu, które są teraz bardzo modne, mocno obciążają nasz układ ruchu. Chodzi głównie o długodystansowe biegi, niewłaściwie wykonywane ćwiczenia na siłowni. Zdarzają się sytuacje, że przez to przyspieszone są zmiany zwyrodnieniowe. Obserwujemy to u sportowców, którzy mają ponad 30 lat i mają już zmiany zwyrodnieniowe charakterystyczne dla 60-latków - podkreśla profesor Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii i Reumatologii. Kardiolodzy często mówią o tym, że dziennie powinniśmy wykonywać 10 tysięcy kroków. Chodzi o szybki spacer albo trucht, a nie o maraton. Wszystko pod kontrolą, nie za dużo, polecamy umiarkowany wysiłek fizyczny, nie ekstremalny - dodaje.

Jaki sport jest polecany dla dorosłych?

Według ekspertów, osoby, które są dorosłe i w czasie majówki chcą rozpocząć bardziej aktywny styl życia, powinny wybrać sport typu cardio. One są bezpieczne. Chodzi o bieganie, pływanie, orbitrek, rower. Mówimy "cardio", bo dbamy o nasze serce, a jednocześnie pracujemy nad wydolnością układu krążenia i nad stawami. Przy braku ruchu nie mamy dostatecznego odżywienia chrząstki, dlatego musimy się ruszać - dodaje doktor Damian Zaborowski.