Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, Holeviaters, Akustyczna OpeRacja i wielu innych. Już 9 listopada br., o godz. 18.30 w Centrum Kongresowym ICE zobaczymy spektakularne widowisko muzyczno-taneczne, którego celem jest zwrócenie uwagi na jeden z najbardziej podstępnych typów nowotworów.

Guzy neuroendokrynne zwane NET rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka, ale świadomość ich obecności wciąż pozostaje niewielka. Szacuje się, że nawet 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór NET, nigdy wcześniej o nim nie słyszała.

Guzy NET to jeden z podstępnych typów nowotworów. Długo nie dają objawów klinicznych, a jeśli już występują, często są one niecharakterystyczne, typowe także dla innych stanów chorobowych. Postawienie prawidłowej diagnozy trwa nawet kilka lat, a wiadomo, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na powrót do całkowitego zdrowia - mówi pomysłodawczyni “Festiwalu Black or White" dr hab. Anna Sowa-Staszczak, Kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Niemal 50 proc. pacjentów przyznaje, że przed postawieniem prawidłowej diagnozy korzystali z przynajmniej 5 innych porad lekarskich. Specjaliści podkreślają, że czas działa na niekorzyść chorego, a charakter nowotworów neuroendokrynnych utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Aby skrócić czas do rozpoznania choroby i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci z całego świata podczas Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych (10.11) przypominają o tej chorobie. Festiwal Black or White jest częścią międzynarodowych obchodów tego dnia.

Muzyka w służbie zdrowia

W przeddzień światowego Dnia Nowotworów  NET, 9 listopada br., o godzinie 18.30 w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny. Na jednej scenie wystąpią: ikona polskiej sceny muzycznej Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters, Colour Voices, Solosters, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca “Le Arte de la Dansa oraz Star_si, by wspólnie zwrócić uwagę na profilaktykę nowotworów NET. Gospodarzem wieczoru jest Akustyczna OpeRacja - zespół o medycznym rodowodzie, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak.

Imprezę poprowadzi znana słuchaczom radia RMF Classic Magdalena Miśka-Jackowska. W przerwie między występami możliwe będą konsultacje lekarskie.

Jak podkreślają organizatorzy: Festiwal Black or White jest imprezą inną niż wszystkie. Wykracza poza schemat klasycznego wydarzenia kulturalno-naukowego, skupiając wokół siebie pacjentów.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zasili konto Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii, pod której opieką znajdują się pacjenci z nowotworami neuroendokrynnymi.

Współpraca lekarzy różnych specjalizacji podstawą prawidłowego leczenia.

Festiwal Black or White to nie tylko koncert, ale także spotkania z lekarzami i pacjentami; wykłady i konsultacje lekarskie. Podejście interdyscyplinarne i współpraca specjalistów różnych dziedzin medycyny jest podstawą do skuteczniejszego leczenia guzów neuroendokrynnych oraz do szybszej diagnostyki.

W ramach Festiwalu Black or White odbywają się wykłady dla lekarzy różnych specjalizacji, aby w ten sposób przypominać o guzach neuroendokrynnych. Często przy nietypowych objawach trudno jest pomyśleć, że stoi za nimi podstępnie przebiegający nowotwór, dlatego nie bez powodu symbolem  NET jest zebra. Warto przypominać o tym, że za objawami przypominającymi astmę, zespół jelita drażliwego czy menopauzę, może kryć się coś więcej - mówi Anna Sowa-Staszczak.

23 listopada w Katedrze Medycyny Sądowej przy ul. Grzegórzeckiej 16 w Krakowie odbędzie się kolejne już szkolenie dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów oraz innych specjalistów zainteresowanych tematem nowotworów neuroendokrynnych, diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej. Jego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy i doświadczenia lekarzom innych specjalizacji przez osoby pracujące z tymi problemami na co dzień.

Z kolei 5 grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Prądnicki Senior odbędzie się spotkanie dedykowane osobom starszym, dotyczące nowotworów neuroendokrynnych.

Festiwal Black or White jest wydarzeniem naukowo-kulturalnym, mającym na celu propagowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych. Czasami łatwiej o rzeczach trudnych mówić poza przestrzenią gabinetu lekarskiego, zwłaszcza w sytuacji, gdy zwrócenie uwagi na problem może przyczynić się do właściwej profilaktyki i wykonywania badań kontrolnych. W przypadku Festiwalu koncentrujemy się na pacjentach, podnoszeniu ich świadomości, ale również dzielimy się swoją wiedzą z innymi specjalistami. A przy tym wspieramy naszą Fundację, bo jak brzmi hasło przewodnie naszego Festiwalu: "Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów" - mówi na koniec dr hab. Anna Sowa-Staszczak.

Projekt współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

>>>Bilety do nabycia<<<

Więcej informacji na Facebooku>>>