Każdego dnia gubimy około stu włosów i jest to zjawisko zupełnie naturalne, gdyż w ich miejscu wyrastają nowe. Jeśli jednak zauważamy, że wypadają one w większych ilościach, warto zbadać przyczynę i rozpocząć leczenie. O tym, w jaki sposób można powstrzymać utratę włosów, opowiada dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Dlaczego włosy wypadają?

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów w większej ilości niż przyjmowana za naturalną są zaburzenia, które dotyczą gospodarki hormonalnej. W przypadku kobiet zdarza to się, gdy odstawiają antykoncepcję, niedawno urodziły dziecko lub po okresie menopauzy, natomiast u mężczyzn występuje około 40-50 życia.

Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy także mogą mieć wpływ na utratę włosów. Przy niedoczynności są one bardzo mocno przerzedzone, stają się wyjątkowo cienkie, a do tego suche, a przy nadczynności głównie występuje tzw. łysienie uogólnione lub plackowate.

Na wypadanie włosów może mieć wpływ także stres i niedożywienie, jak również niedobór w organizmie białka, aminokwasów, żelaza i cynku, które są bardzo ważne, aby funkcjonował prawidłowo. Takie braki mogą przyczynić się do utraty włosów na głowie, czyli tzw. łysienia rozlanego.

Jak zapobiec utracie włosów?

Najprostszym sposobem na stymulację wzrostu cebulek włosowych jest ręczny masaż skóry głowy. Wykonywanie go kulistymi, głębokimi i intensywnymi ruchami na całej powierzchni powinno trwać ok. 5 min. Warto powtarzać tę czynność dwa razy w tygodniu. Nie jest to jednak rozwiązanie polecane osobom, które borykają się z problemem przetłuszczających się włosów.

Innym domowym sposobem jest samodzielne przygotowanie wcierek, które stosowane regularnie będą stanowić wsparcie dla szybszego wzrostu. Można je przyrządzić z ziaren kozieradki, cebuli lub cytryny. Picie napojów i naparów ze skrzypu polnego oraz pokrzywy lub soku z czarnej rzepy, które posiadają w sobie m.in. żelazo, cynk i wapń również stanowią bogate źródło witamin i minerałów wspomagające porost włosów.

Gdy domowe sposoby przyniosą niewystarczające efekty, na pomoc przychodzą specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Do jednych z najbardziej skutecznych zaliczana jest mezoterapia igłowa wykorzystująca odpowiednie kompozycje witaminowe. Stymuluje wzrost nowych włosów i przywraca właściwe krążenie skóry na głowie. Zaleca się ją jako wsparcie leczenia chorób włosów. Bardzo dobrze radzi sobie z łysieniem plackowatym oraz androgenowym lub problemami hormonalnymi, odżywia i zagęszcza włosy, a także poprawia ich strukturę.

Innym sprawdzonym sposobem jest zabieg biostymulacji komórek w postaci tzw. wampirzego liftingu. Polega on na wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego pozyskanego z krwi pacjenta, które zawiera komórki i czynniki wzrostu. To właśnie one pobudzają regenerację tkanek i aktywując komórki macierzyste, hamują proces wypadania włosów.

Najbardziej skutecznym sposobem, który powstrzymuje utratę włosów, jest podejście holistyczne i dbanie o zdrowy tryb życia. Każdego dnia należy pilnować, aby dieta była pełnowartościowa, zróżnicowana i bogata w witaminy A, D, H (biotynę), PP (niacynę), B2, B5, B6, B9, B10 i B12, które z powodzeniem można znaleźć w wielu pokarmach. Do tego suplementacja lub picie naparów z pokrzywy i skrzypu, regularny masaż skóry głowy oraz seria profesjonalnych zabiegów sprawią, że gubienie włosów przestanie być problemem.