Po zimie wiele osób ma problem ze spierzchniętymi, popękanymi ustami. Wszystko dlatego, że skóra na naszych wargach jest niezwykle delikatna. Warto więc w szczególny sposób o nią zadbać. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na pielęgnowanie ust.
Skóra warg jest wyjątkowo cienka i delikatna, a przez to bardziej narażona na urazy. Właśnie spierzchnięte usta, to nic innego, jak efekt mikropęknięć. Istnieje wiele przyczyn takich urazów, np.: zmiany temperatur, ekspozycja na wiatr, słońce i mróz, czy używanie nieodpowiednich kosmetyków: chemicznych pomadek do ust lub past do zębów z dużą ilością fluoru. Pęknięte usta mogą być również objawem zmiany gospodarki hormonalnej, niedoboru witamin z grupy B, czy po prostu odwodnienia organizmu.
Spierzchnięte, popękane usta nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także sprawiają ból. Dlatego warto temu zapobiec. Najłatwiej, dzięki odpowiedniemu nawilżaniu.
Spierzchniete usta. Czego unikać?
W okresie zimowym, kiedy ryzyko pojawienia się spierzchniętych ust jest dużo większe niż w lecie, należy nawilżać skórę ust przed każdym wyjściem z domu, a także przed pójściem. Warto też zrezygnować z kosmetyków zawierających silnie podrażniające składniki, np. past silnie wybielających czy płukanek do ust, a także szminek, błyszczyków czy pomadek.
Kiedy już jesteśmy na zewnątrz, należy pamiętać, żeby unikać oblizywania ust na mrozie czy wietrze. Ważne jest, żeby nie stosować peelingów ani żadnych preparatów złuszczających skórę ust - mogą one dodatkowo podrażniać i zwiększyć liczbę mikropęknięć oraz osłabić delikatny naskórek.
Domowe sposoby na spierzchnięte usta
W pielęgnacji ust najlepiej skorzystać z naturalnych składników, które każdy z nas ma w domu. Wśród najpopularniejszych produktów nawilżających są: oliwa z oliwek, masło sea i olej kokosowy. Olejek rozsmarowany na ustach złagodzi podrażnienie, zregeneruje zrogowaciały naskórek. Stworzy on również na wargach warstwę chroniącą przed wiatrem, mrozem oraz słońcem.
Aby zapobiec pękaniu ust, można stosować domowej roboty maseczki. np. z awokado i oliwą z oliwek lub banana z oliwą z oliwek. Należy je nałożyć na około 20 minut, a następnie zetrzeć wacikiem nawilżonym wodą. Stosowane przynajmniej raz w tygodniu, dzięki swojemu mocno nawilżającemu działaniu, pomogą nam zapobiec przykrym dolegliwościom.
Jak się okazuje dużą popularnością cieszą się również miód, śmietana lub twaróg, jednak lekarze odradzają stosowania tych produktów. Mimo że mają one działanie przeciwzapalne i nawilżające, mogą niestety wywoływać alergie wtórne i przyczyniać się do jeszcze większego podrażnienia skóry.
Preparaty apteczne
W regeneracji naskórka pomocne mogą być również preparaty dostępne w aptekach. Najlepsze są te, które zawierają witaminę A oraz witaminę E w składzie.
Polecany jest również aloes, który zawiera substancje intensywnie nawilżające. Cienką warstwę preparatu z aloesem, najlepiej bez żadnych dodatkowych substancji, należy nakładać na usta i pozostawić do wchłonięcia.