Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w świecie kosmetycznym, a wszystko to zawdzięcza swoim niezwykłym właściwościom. Wokół kwasu hialuronowego wyrosło jednak wiele mitów, które należy obalić.
Z artykułu dowiesz się:
- czy kwas hialuronowy jest przeznaczony tylko dla dojrzałej skóry,
- czy można mieć na niego alergię,
- czy kosmetyki z kwasem hialuronowym są popularne,
- jakie są najczęstsze zabiegi z jego użyciem,
- na jakie problemy działa najlepiej,
- czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest dla każdego.
Kwas hialuronowy nadaje się tylko dla dojrzałej skóry: MIT
Dzięki licznym jego zaletom przeznaczony jest do używania nawet przed pojawieniem się widocznych zmarszczek. Kosmetyki z kwasem hialuronowym (w odpowiedniej ilości) można więc stosować nawet w wieku nastoletnim, jeśli stan cery tego wymaga.
Do właściwości kwasu hialuronowego, jeśli chodzi o skórę, zaliczamy m.in. zdolność wiązania wody, więc dobrze sprawdza się on szczególnie przy cerze suchej i odwodnionej. Po zastosowaniu produktu z tą substancją w składzie skóra jest przyjemna w dotyku i mniej szorstka.
Kwasu hialuronowego używa się również jako wypełniacza, więc faktycznie często sięgają po niego osoby w dojrzałym wieku lub te, które zauważyły oznaki starzenia. Bez obaw można jednak nakładać go na twarz i ciało w postaci różnych preparatów na innych etapach życia.
Uwaga! Dobrze wiedzieć, że firmy z branży kosmetycznej pracują nad udoskonalaniem swoich produktów na czele z tym składnikiem. Możemy więc obecnie spotkać się z różnymi nazwami np. kombinacji kwasu hialuronowego. Więcej przeczytasz o tym tutaj: hadalabotokyo.pl/pl/japonskie-receptury/skladniki-aktywne/.
Od kwasu hialuronowego można dostać alergii: MIT/FAKT
W sieci znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji. Jak wspominaliśmy, występuje on naturalnie w ciele człowieka, więc alergia występuje bardzo rzadko. Nie oznacza to jednak, że nie może ona się pojawić akurat u ciebie.
Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że jeśli używasz jakiegoś preparatu np. kremu z kwasem hialuronowym i wystąpiła u ciebie reakcja, być może masz alergię na inny składnik. Przejrzyj dokładnie listę, a następnie zastanów się, czy może to być coś innego.
Podobnie jest z wszelkiego typu wypełniaczami. Po ostrzyknięciu danej okolicy widzisz obrzęk, zaczerwienienie lub inne niepokojące symptomy? Dowiedz się w gabinecie, z jakiej firmy pochodzi wypełniacz i sprawdź substancje dodatkowe. Być może jeden z tych składników wywołał skutki uboczne.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym są bardzo popularne: FAKT
Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo preparatów z kwasem hialuronowym w różnym stężeniu. Cieszą się one zainteresowaniem, ponieważ z wiekiem każda skóra potrzebuje coraz większego nawilżenia, więc tego typu kosmetyki świetnie sprawdzają się u wielu osób.
Zwłaszcza azjatycka pielęgnacja korzysta chętnie z dobrodziejstw, jakie przynosi regularne stosowanie substancji w formie kremu do twarzy z kwasem hialuronowym czy serum, ale nie tylko.
Z łatwością na polskim rynku znajdziemy lotiony, esencje, mgiełki do twarzy i inne. Dostępność tego typu produktów jest duża, zwłaszcza że zainteresowanie trwa tak jak moda na azjatycką pielęgnację. Sprawdź np. . Znajdziesz je bez problemu zarówno w sieci, jak i stacjonarnie.
Kwasem hialuronowym wypełnia się tylko usta i zmarszczki: MIT
Jeśli chodzi o zastosowania w medycynie estetycznej (a jest ich o wiele więcej), mnóstwo gabinetów i klinik ma w swojej ofercie zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.
Przykładowe zabiegi:
- modelowanie owalu twarzy,
- nieoperacyjna korekta nosa,
- mezoterapia.
Kwas hialuronowy można przyjmować doustnie: FAKT
Nie tylko wypełniacze i kosmetyki z kwasem hialuronowym dają efekty. Istnieją również preparaty do stosowania wewnętrznego, których zadaniem jest poprawienie stanu cery od środka. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często dopiero po dłuższym stosowaniu takiej kuracji można zaobserwować efekty.
Kwas hialuronowy działa wyłącznie na skórę: MIT
Należy też pamiętać, że nie tylko sfera urodowa docenia właściwości kwasu hialuronowego. Przykładem korzystnego jego działania na organizm jest choćby pomoc w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów.
W ortopedii czy zabiegach stomatologicznych wykorzystuje się tę substancję także w formie zastrzyków, dzięki czemu może zadziałać jeszcze lepiej na źródło problemu. Trzeba wiedzieć, że istnieje jeszcze wiele innych zastosowań kwasu hialuronowego.
Wstrzykiwanie go jest dla każdego: MIT
Każda taka ingerencja niesie za sobą ryzyko skutków niepożądanych. Jeśli chcesz tego uniknąć, wizyta u specjalisty, który przeprowadza zabieg, zawsze powinna być poprzedzona szczegółowym wywiadem.
Pacjent musi być też poinformowany, jakie są przeciwwskazania. Do najczęstszych należą m.in. alergia, ciąża i karmienie, problemy z krzepliwością krwi. Aby być całkowicie pewnym, że zabieg jest bezpieczny, warto zadawać specjaliście pytania i koniecznie przedstawić mu wszelkie swoje wątpliwości.