Przy okazji Dnia Kobiet i zbliżającej się wiosny, podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie i urodę. Ekspertka portalu "Twoje Zdrowie" - dermatolog i lekarz medycyny estetycznej - zdradza, że krem z filtrem powinniśmy stosować przez cały rok, że zabiegi medycyny estetycznej skierowane są nie tylko do starszych kobiet i że dbając o dłonie warto "przerzucić się" na syndetowe mydła.

REKLAMA
Zdj. ilustracyjne

Dla kogo zabiegi medycyny estetycznej?

Kobiety coraz chętniej korzystają z wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Wśród popularnych zabiegów są

  • te z użyciem kwasu hialuronowego, są to zarówno zabiegi wypełnienia tkanek kwasem hialuronowym (jak np. modelowanie policzków, korekcja żuchwy, wypełnianie ust w celu nawilżenia lub powiększenia, zabiegi mezoterapii),
  • korekcja zmarszczek toksyną botulinową
  • czy zabiegi laserowe.


Coraz częściej panie decydują się też na zabiegi z użyciem produktów krwiopochodnych, takich jak osocze bogatopłytkowe. Jest to rozwiązanie stosowane przy leczeniu łysienia, blizn czy rozstępów.

Jak to zazwyczaj bywa w medycynie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego bardzo często trafiają pacjentki z dużym opóźnieniem. Cały czas jeszcze pokutuje takie przeświadczenie w naszym społeczeństwie, że zabiegi medycyny estetycznej należy rozpoczynać później niż wcześniej, co nie do końca prawdą - mówi Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Cellulit - choroba cywilizacyjna

Cellulit. Na tę przypadłość, cierpią nie tylko osoby, kobiety "przy kości". Wśród pacjentek jest wiele szczupłych pań.

Znaczenie w rozwoju cellulitu ma nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również nieprawidłowy styl życia. Dlatego przy leczeniu ważna jest zmiana stylu życia, picie dużych ilości wody, uprawianie sportu i wyeliminowanie z diety produktów ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych - podkreśla ekspertka portalu Twoje Zdrowie.

Jak przyznaje, zabiegi przynoszące najlepsze efekty to te łączone. Najlepsze efekty daje połączenie zabiegów o typie masażu drenującego, karboksyterapii oraz mezoterapii igłowej. Nie ma metody domowej, która byłaby równie efektywna, co zabiegi gabinetowe, niemniej jednak niezłe efekty możemy osiągnąć wykonując masaże przy pomocy bańki chińskiej. Natomiast bardzo ważna jest tutaj regularność i konsekwencja - podkreśla.

Filtr? Przez cały rok!

Jak pielęgnować skórę? Nie ma gotowej recepty, bo skóra każdej z nas jest inna, więc pielęgnacja powinna być dobrana w sposób indywidualny.

Na pewno taką uniwersalną zasadą jest to, że stosujemy w okresie jesienno-zimowym, krem o bogatszej konsystencji w okresie wiosenno-letnim możemy zdecydować na lżejszą konsystencję. Zasadą jest, że w godzinach wieczornych, na noc stosujemy kremy o bogatszej konsystencji, bardziej kremy odżywcze, a z kolei na dzień krem lżejsze, na których makijaż lepiej się utrzymuje. Warto, aby kosmetyki, aby dobierać kosmetyki, które są niekomedogenne, czyli nie prowokują powstawania zaskórników - tłumaczy nasza ekspertka.

To jest ważne zwłaszcza teraz, gdy nosimy maseczki. Skóra twarzy nie jest odpowiedni dotleniona, pod maseczką jest ciepło i wilgotno, więc są to fantastyczne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju infekcji oraz zaostrzenia chorób przewlekłych skóry, jak np. trądzik, trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. Zwiększone jest też ryzyko powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych.

Pamiętajmy też, aby zawsze stosować kosmetyki dobrane indywidualnie i dostosowane do typu skóry w tym: odpowiedni preparat do mycia a następnie preparat do tonizowania skóry. I tutaj w zależności od tego czy jest to skóra wrażliwa czy np. tłusta nie powinien on bądź powinien zawierać alkohol w swoim składzie - wyjaśnia.

Dermatolodzy zaznaczają, że światło słoneczne operuje przez cały rok, nawet kiedy skóra nie jest w pełnym słońcu. To, że w danym momencie słońce nie powoduje powstawania opalenizny, wcale nie znaczy, że nie będzie ono wywoływało jakiś innych długofalowych zjawisk i uszkodzeń na naszej skórze, które dadzą o sobie znać dopiero po wielu latach jak np. nowotwory złośliwe skóry. Dlatego warto stosować kremy z wysokim filtrem, nawet w okresie jesienno-zimowym - zaznacza Białek-Galas.

Sposoby na piękne dłonie

Piękne dłonie to marzenie każdej kobiety. Nic tak nie zdradza wieku, jak zaniedbana skóra oraz skóra szyi czy dekoltu.

Dlatego - jak dodaje Kamila Białek-Galas - zawsze wspominam swoim pacjentkom, że dbamy nie tylko i wyłącznie o skórę twarzy, ale również skórę szyi, dekoltu oraz dłoni. Nasze dłonie, w szczególności przez ostatni rok, są poddawane bardzo mocno działaniu środków do dezynfekcji, przez co w gabinetach dermatologicznych zjawia się coraz więcej pacjentów z różnego rodzaju zmianami skórnymi. Na pewno po każdym myciu dłoni zastosować krem o typie emolientu. Zainwestujmy w preparaty nazywane barierowymi, które są w ofercie większości marek dermokosmetycznych. To preparaty, które umożliwiają i przyspieszają regenerację naskórka oraz odbudowę jego prawidłowej bariery ochronnej. Warto też zrezygnować z mycia dłoni mydłem i zastąpić je tzw. syndetem. To preperat, który nie zawiera mydła, ale substancje myjące, które są dużo bardziej delikatne dla naszej skóry - mówi dermatolog.

Jeżeli podstawowa pielęgnacja nie pomoże, warto rozważyć zabiegi profesjonalne, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej (np. mezoterapia igłowa i zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego). Bardzo często w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej pojawiają się też pacjentki z przebarwieniami na skórze dłoni mówiąc, że są tzw. plamy wątrobowe. Tak naprawdę są tzw. plamy soczewicowate, czyli następstwo ekspozycji na światło słoneczne i tego typu zmiany skórne również możemy usuwać. Możemy usuwać te przebarwienia za pomocą technik laserowych jak również różnego rodzaju zabiegów kwasowych, z bardzo dobrym efektem - wyjaśnia Białek-Galas.

Dlatego kremy z filtrem powinnyśmy stosować nie tylko na twarz, ale również na skórę naszych dłoni.