Kurze łapki, zmarszczki palacza, fałdy marionetki, lwia zmarszczka - dzięki botoksowi możesz bardzo szybko się ich pozbyć. Co ważne zabiegi nie są bolesne, a niektórzy porównują je do ugryzienia komara. Na czym polega i jak działa?

REKLAMA
Botoks jest już coraz bardziej powszechny i stosowany w kosmetologii

Botoks jest już coraz bardziej powszechny i stosowany w kosmetologii. Zmniejsza zmarszczki nawet do 85 proc. dlatego sporo osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn decyduje się na ten zabieg.
Toksyna botulinowa (botulina) - czyli jad kiełbasiany - jest wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W naturze występują one powszechnie w glebie oraz w niewłaściwie przechowywanych wędlinach i konserwach.

To silna trucizna. W połowie XX wieku trwały nawet prace nad wykorzystaniem jadu kiełbasianego jako broni biologicznej, testy prowadziły Niemcy, USA i Rosja.

Do medycyny jad kiełbasiany trafił pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Alan B. Scott zaczął stosować toksynę botulinową w leczeniu zeza. W 1987 roku okulistka Jean Carruthers odkryła kolejne zastosowanie dla jadu kiełbasianego. I jak to zazwyczaj bywa - stało się to przez przypadek. Zauważyła, że efektem ubocznym leczenia skurczu powiek było zredukowanie zmarszczek wokół oczu.

Na czym polega zabieg?

Zabiegi z użyciem botoksu wygładzają zmarszczki twarzy. Preparat ten blokuje tkanki mięśniowe przez co mięśnie mimiczne nie pracują i nie pojawiają się nowe zmarszczki. Botoks wstrzykiwany jest w małych dawkach w kilka najodpowiedniejszych miejsc na twarzy. Efekt pojawia się od 2 do 14 dni po zabiegu, a porażenie mięśnia jest czasowe i odwracalne

Aby efekt botoksu utrzymywał się dłużej, należy co jakiś czas powtarzać zabieg - od 3 do 6 miesięcy. Osoby, które mają problemy z układem nerwowym i sercowym oraz kobiety w ciąży nie powinny korzystać z zabiegów z użyciem botoksu.

Zabiegi nie są bolesne, są porównywalne do ugryzienia komara, czasami większy jest strach osoby, która ma się poddać zabiegowi niż samo ukłucie. Przed zabiegiem skóra powinna być całkowicie oczyszczona z makijażu, natomiast po zabiegu nie powinno się dotykać twarzy przez co najmniej 12 godzin.

Po wstrzyknięciu botoksu na twarzy w miejscu ukłucia mogą pojawić się nieduże zaczerwienienia, które znikają po krótkim czasie, rzadziej mogą pojawić się siniaki, które też szybko znikają i możesz je łatwo ukryć pod makijażem.