„To ostatni moment, żeby zacząć pracować nad ładnym wyglądem wiosną” – przekonuje dr Małgorzata Ornatowska, lekarz medycyny estetycznej. Jest szereg zabiegów, które rekomendują lekarze po to, żeby zadbać o ciało po zimie. Jak się okazuje, są też proste sposoby, które można zastosować w domu – jednym z nich jest szczotka do masażu na sucho. "Istotne jest, żeby ta szczotka była z włókna szorstkiego i codzienny masaż całego ciała - mniej więcej 10 minut - naprawdę prowadzi do spektakularnych efektów" – radzi doktor.

REKLAMA

Ewa Kwaśny, RMF FM: Pani doktor, jak zadbać o skórę po zimie i przygotować się na wiosnę?

Dr Małgorzata Ornatowska, lekarz medycyny estetycznej: To jest ostatni moment, żeby zacząć pracować nad ładnym wyglądem wiosną. Najważniejsze jest, żeby skóra pozbawiona była szarego, smutnego odcienia, żeby była ładna, promienista, dobrze nawilżona. W związku z czym przypominam wszystkim, żeby jak najwięcej nawadniać się, czyli pić przynajmniej półtora litra płynów dziennie. Natomiast teraz bardzo dobrze byłoby zrobić - to już jest ostatni moment - na zrobienie peelingu chemicznego albo też mezoterapii. Mezoterapia bardzo ładnie nawilża, rozświetla, odżywia skórę twarzy. Są to zabiegi rekomendowane dla osób młodych i starszych . Pacjenci lubią wykonywać je w tym okresie, żeby ładnie wyglądać w okresie wiosennym.

Przesuszenie, to też jest temat znany nam , nie tylko chodzi o buzię ale, też całe ciało....

Żeby zadbać ciało, to jest też ostatni moment. Żeby założyć kostium kąpielowy i pięknie wyglądać na plaży proponujemy zabiegi modelujące ciało. Są to zabiegi bardzo profesjonalne typu masaż próżniowy, endermologia albo icoon. Ale też można zastąpić te zabiegi takim prostym zabiegiem domowym, gdzie kupuje się szczotkę do masażu na sucho. Istotne jest żeby ta szczotka była z włókna szorstkiego. Robienie masażu całego ciała mniej więcej 10 minut naprawdę prowadzi do spektakularnych efektów. Jest tylko jedna rzecz istotna. To musi być wykonywany zabieg codziennie . Po kilku miesiącach widać, że ten naskórek jest speelingowany, jest ładny , błyszczący. Także jest to świetny zabieg, który proponuję moim pacjentkom, które nie mają czasu na zabiegi profesjonalne.

A czy po takim masażu szczotką smarujemy się jeszcze balsamem?

Po pierwszych takich zabiegach - masażu robionym na sucho - wygląda ta skóra źle, bo ona jest jakby podrapana, trochę "poirytowana". Owszem potem możemy sobie nałożyć balsam, ale istotne jest żeby wcześniej ta skóra była sucha, kiedy wykonujemy masaż, drenaż - bo to jest masaż i drenaż jednocześnie. Efekty są naprawdę spektakularne po kilku miesiącach i tutaj nie ma żadnych nakładów finansowych tylko nasza praca.

Ten masaż wykonujemy w jaki sposób? Od dołu.... najpierw nogi później ręce?

Nie ma jakichś rekomendowanych specjalnych ruchów. Można sobie najpierw wykonywać nogi, potem ręce, potem brzuch. Z plecami jest troszeczkę trudniej. Szorstkim włosiem ścieramy martwy naskórek i jednocześnie pobudzamy krążenie krwi - więc jest to naprawdę fajny zabieg.

Małgorzata Ornatowska - lekarz medycyny estetycznej

Często po zimie odkrywamy na ciele różnego rodzaju zmiany. Opalenizna nam już dawno zniknęła. Widzimy jakieś pieprzyki, przebarwienia, rzeczy, które nam się nie podobają. Co możemy z tym zrobić?

Jest to już ostatnia chwila na wszystkie tego typu rzeczy, zabiegi powinny być wykonywane w okresie jesienno-zimowym, czyli tak naprawdę marzec to jest ostatnia chwila, kiedy takie zabiegi powinniśmy wykonywać. W procesie starzenia na skórze będą pojawiały się brodawki, zmiany pigmentowe. Szczególnie te ostatnie zmiany są bardzo istotne, aby były poddawane kontroli u dermatologa i oglądaniu takich zmian pod dermatoskopem. To jest szalenie istotne i na to zwracam uwagę dlatego że zachorowalność na choroby nowotworowe skóry wzrasta, a bardzo łatwo i szybko można to na odpowiednim etapie zatrzymać. Więc to jest bardzo rekomendowane.

W jakich partiach ciała jest najciężej utrzymać młodość skóry? Żeby tę młodość zachować jak najdłużej. Czy to jest twarz, szyja?

Zdolność regeneracyjna jest proporcjonalna do ilości gruczołów łojowych. W związku z tym twarz jest takim elementem najprostszym w utrzymaniu kondycji i wraz ze spadkiem ilości tych gruczołów łojowych zmniejsza się zdolność do regeneracji, czyli szyja będzie trochę trudniejsza do regeneracji, dekolt, dłonie i ciało. W związku z czym rekomendujemy, żeby nie zapominać będąc młodym o tym, że nie tylko twarz zdobi ale jest też szyja dekolt i też dłonie.

Ale jeżeli już nie jesteśmy tacy młodzi. Co zrobić z szyją, rękami ?

Wymagają trochę więcej pracy niż twarz. Też rekomenduje okres jesienno-zimowy do pracy nad szyją , dekoltem czy też dłońmi. Ale to są zabiegi na pewno powtarzalne i zabiegi, które muszą być wykonywane przynajmniej raz w roku, żeby te efekty były osiągnięte.

A czy buzie też możemy taką szczotką z włosia masować?

Jeżeli nie jest to skóra wrażliwa, nie jest to skóra naczynkowa, trądzikowa, to owszem - możemy to zrobić. Natomiast jeżeli skóra jest trądzikowa, jeszcze z wypryskami, czy też naczynkowa - absolutnie odradzam.

Oczy są bardzo ważne. Po nich też widać starzenie się. Jakoś szczególnie powinniśmy o nie dbać?

Starzenie generalnie rozpoczyna się w okolicy oka. Jest to starzenie związane ze starzeniem się tkanek miękkich, ale też struktury kostnej oczodołu. Rekomenduję mimo wszystko zabiegi bardziej profesjonalne, dlatego że utrzymanie samej dobrej kondycji skóry w okolicy oka za pomocą zabiegów sensu stricte kosmetologicznych, czy też samych kremów, które stosujemy jest niemożliwe. W związku z czym w odpowiednim momencie trzeba sobie pomóc trochę bardziej zaawansowanymi zabiegami.

Czy możemy zrobić tak, żeby to wyglądało naturalnie?

Było robione badanie w 2018 roku i w tym badaniu okazało się, że większość Polaków bardzo ceni sobie naturalny wygląd twarzy. W związku z czym nasza praca polega na tym, żeby ten naturalny wygląd zachować, a nie zmieniać i nie rysować twarzy. W związku z czym istnieje szereg technik zabiegowych, które właśnie potrafią nam tak regenerować okolice oka, aby ten efekt był bardzo ładny, polegał na rozjaśnieniu, rozświetleniu i uzupełnieniu utraconej objętości, a nie naddawaniu, czy też zmianie.

A co z kremami z filtrami? Jakie kremy powinniśmy używać na wiosnę. Coraz więcej słońca - mam nadzieję - będzie.

To jest bardzo ważne pytanie. Wiadomo, że najbardziej agresywnym pochodzącym z zewnątrz czynnikiem starzenia jest promieniowanie. W związku z czym absolutnie rekomendujemy, żeby kosmetyki, które stosujemy zawierały filtry. Jest to przynajmniej 15 SPF, jeżeli to jest okres powiedzmy-jesienno zimowy, jeżeli wchodzimy w okres o większym natężeniu światła, czyli wiosna czy lato - w mieście będąc używać kremów z filtrem 30. Natomiast jeżeli jesteśmy poza miastem, czy też wykonujemy aktywność fizyczną to powinien być ten filtr 50.