Migrena w istotny sposób wpływa na jakość naszego życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nawracające, intensywne bóle głowy, najczęściej dotykają kobiet w wieku od okresu dojrzewania do menopauzy. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia migreny jest terapia z użyciem botoksu. O tym, kto może zastosować leczenie toksyną botulinową i jak przebiega zabieg opowiada ekspertka portalu Twoje Zdrowie lek. Agnieszka Drożniak.
Czy to migrena?
Osobom borykającym się z nawracającymi migrenami nie trzeba wymieniać objawów, które świadczą o wystąpieniu migrenowego bólu głowy. Zwykle trwa on od 4 do nawet 72 godzin, występują najczęściej po jednej stronie, ma charakter pulsujący o dużym nasileniu.
Atakom migreny mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, m.in. nudności, światłowstręt, wrażliwość na dźwięki i wymioty.
U niektórych osób atak migrenowy poprzedza tzw. aura, czyli zaburzenia widzenia w formie zniekształconych obrazów, iskrzących się zygzaków, a nawet chwilowego zaniewidzenia.
Jak wygląda zabieg?
Terapia z wykorzystaniem botoksu polega na wstrzyknięciu preparatu w odpowiednie miejsca na głowie i szyi. Po zebraniu szczegółowego wywiadu z pacjentem lekarz ustala, które mięśnie są odpowiedzialne za wywoływanie bólu u pacjenta. Następnie wstrzykuje w te miejsca toksynę, porażając zakończenia nerwowe w konkretnych mięśniach. Zabieg blokuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z powstawaniem bólu.
Zabieg nie wymaga znieczulenia. Pacjent odczuwa jedynie drobne ukłucie igły. Terapię powtarza się co 12 tygodni. Jak pokazują badania, po dwóch cyklach terapii u około połowy pacjentów napady migrenowe całkowicie ustają, a u pozostałej części ich nasilenie ulega znacznemu zmniejszeniu.
Skutki uboczne
Terapia leczenia migreny botoksem jest w pełni bezpieczna dla organizmu. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii preparat BOTOX® figuruje na liście środków leczniczych, co oznacza, że terapia migreny botoxem w tym kraju jest refundowana. U 95 proc. pacjentów leczonych tym środkiem nie występują żadne skutki uboczne zastosowania toksyny botulinowej.
Niektórzy pacjenci skarżą się występujący po zabiegu krótkotrwały obrzęk, zaczerwienie, krwiaki w miejscach iniekcji oraz ból głowy trwający do kilku dni po strzyknięciu. Jednak efekty zabiegowe i poprawa jakości życia sprawiają, że nawet drobne dolegliwości nie zniechęcają pacjentów do regularnego ostrzykiwania mięśni toksyną botulinową.