"Pomysł jest dobry, potrzebujemy kontaktów z najważniejszymi kandydatami, czyli z Joe Bidenem i z Donaldem Trumpem" - tak wiceszef MON Paweł Zalewski skomentował w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 pomysł ewentualnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Uważam, że pan prezydent, który miał wcześniej takie relacje, dobrą współpracę, powinien się spotkać. To dobry pomysł, abyśmy byli zabezpieczeni na każdym kierunku" - podkreślił poseł Polski 2050.

Paweł Zalewski przypominał, że w marcu z okazji 25-lecia członkostwa Polski w NATO w Waszyngtonie był prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. To, że dzisiaj w formule jednak bardziej prywatnej, a nie oficjalnej prezydent Duda spotka się z Donaldem Trumpem, w żaden sposób nie powinno stanowić jakiegoś problemu w kontaktach z Joe Bidenem - stwierdził wiceminister obrony narodowej.

Chcielibyśmy, żeby Biden miał większe poparcie, lepsze sondaże, bo jego zaangażowanie w obronę Ukrainy i porządku światowego jest zgodne z polskim interesem, ale to Amerykanie wybierają prezydenta - podkreślił gość Tomasza Weryńskiego. Uważam, że jeżeli prezydent chce wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia ze współpracy z prezydentem Trumpem, to powinniśmy wykorzystać każdą okazję na okoliczność (wyboru Trumpa na prezydenta - przyp. red.) - stwierdził Paweł Zalewski.

Jak zaznaczył, sam niedługo leci do Waszyngtonu. Będziemy mieli konsultacje w Departamencie Stanu, ale także będziemy spotykali się z tymi, którzy stanowią zaplecze intelektualne Donalda Trumpa. Chcemy rozmawiać i przekonywać do naszego punktu widzenia - mówił Zalewski. To naturalne w polityce, nie szukajmy tutaj jakiegoś problemu - podkreślił.

Zalewski o europejskiej żelaznej kopule: Chcemy korzystać z wszystkich możliwości, żeby polskie niebo było bezpieczne

Tomasz Weryński dopytywał swojego gościa także o sprawę przyłączenia się przez Polskę do europejskiej "żelaznej kopuły". Wczoraj opiniami na ten temat wymienili się publicznie prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk, po tym jak szef rządu zapowiedział w poniedziałek, że Polska chciałaby się dołączyć do tego pomysłu. Najpierw Duda stwierdził, że taka tarcza to "biznesowy projekt niemiecki". Dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes w kwestiach zbrojeniowych czy obronnych. Dla mnie jest istotne to, kiedy Polska będzie bezpieczniejsza - odpowiedział mu Tusk. Potem sprawę łagodził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jacek Siewiera podkreślił, że "jeśli (projekt jej utworzenia - przyp. red.) uwzględni polską ofertę technologiczną i system dowodzenia IBCS (który w Polsce już jest dzięki pracy obu rządów), to prezydent taki projekt będzie wspierał".

Chcemy korzystać z wszystkich możliwości, żeby polskie niebo było bezpieczne - stwierdził dziś w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Paweł Zalewski. To, że realizujemy nasz projekt z Wielką Brytanią, nie przeszkadza nam we współpracy z innymi państwami - dodawał. 

Jak mówił, Niemcy będą współpracowali z Izraelem jeżeli chodzi o zakup systemu obrony dalekiego zasięgu - Arrow 3. Przygotowujemy się na scenariusz najbardziej prawdopodobny, dlatego te systemy - Pilica, Narew, Wisła - są najbardziej logiczne z punktu widzenia zagrożenia, ale też uważam, że powinniśmy współpracować z Niemcami przy wykorzystaniu tych systemów, które kupują od Izraela. Natomiast to, co jest wspólne w systemie naszym i niemieckim, to korzystanie z amerykańskich Patriotów, tu współpraca ma duży sens - tłumaczył wiceszef MON.

Zalewski zapowiedział też, że kolejne baterie Patriot będą do Polski przychodzić do 2026 roku. Już mamy wsparcie w postaci amerykańskiej baterii w okolicach Rzeszowa, czy baterii brytyjskiej. Mamy również niebo chronione przez polskie i sojusznicze samoloty - przypominał wiceminister.

"Prezydent czasami porusza pewne kwestie, nie uzgadniając tego z rządem"

Gość Tomasza Weryńskiego skomentował też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas szczytu Trójmorza w Wilnie mówił o przekazaniu poradzieckich rakiet przeciwlotniczych Ukrainie. Prezydent niestety czasami porusza pewne kwestie, nie uzgadniając tego z rządem. Tak to wyglądało w tym przypadku. Prezydent jest głową państwa, ale te decyzje podejmuje rząd. Ta kwestia nie była konsultowana w jakikolwiek sposób z rządem - zaznaczył wiceminister obrony narodowej.

Tomasz Weryński dopytywał swojego rozmówcę także o wypowiedź wiceszefa MSZ Andrzeja Szejny, że Polska powinna wesprzeć Izrael w konflikcie z Iranem. Zalewski przekonywał, że jego Szejna miał na myśli wyłącznie wsparcie dyplomatyczne Izraela. Miał na myśli działania Polski na rzecz stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dyplomatyczne - zapewniał nasz gość i podkreślał, że w interesie Polski leży pokój na Bliskim Wschodzie, bo jest ważny dla naszej gospodarki.

W rozmowie pojawił się też wątek modernizacji polskiej armii. Wiceszef MON przyznał, że marynarka niewątpliwie jest obszarem najbardziej opóźnionym, jeżeli chodzi o zakupy, modernizację. Ale program zakupów jest programem kompleksowym. Na boisko trzeba patrzeć całościowo i tak patrzymy. Patrzymy też z punktu widzenia ewentualnych zagrożeń. Program modernizacji polskiej armii jest bardzo konsekwentnie realizowany - zapewniał Zalewski. Zadeklarował też, że niedługo Polska przedstawi swoje wymagania odnośnie zakupu okrętów podwodnych.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: