W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg w wielu miejscach jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który może ograniczyć widzialność w terenie – informuje Tatrzański Park Narodowy.
Na Kasprowym Wierchu leży 78 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały w czwartek rano -5 st. C.
Grubo pokrywy nienej o 7:00. #nieg #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/cKqrCHocdn
IMGW_CMMDecember 14, 2023
W Tatrach powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.
Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
TPN apeluje o niewchodzenie na zamarzające tafle lodu na tatrzańskich stawach. Lód jest jeszcze bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Dzi na poudniowym zachodzie opady deszczu, na pozostaym obszarze deszcz ze niegiem i nieg. W grach +5 cm pokrywy. Wieczorem na poudniu oblodzenie nawierzchni. Temp. od -1C na Suwalszczynie i w rejonach podgrskich Karpat do 4C na poudniowym zachodzie i nad morzem. pic.twitter.com/1ee34a315h
IMGWmeteoDecember 14, 2023