Tatrzański Park Narodowy chce wyremontować 15 popularnych szlaków turystycznych. Ta operacja ma potrwać pięć lat, ale pierwsze prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku.
Na projekt "Ograniczanie antropopresji na gatunki i siedliska na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego poprzez kanalizację ruchu turystycznego i wsparcie działań edukacyjnych", którego całkowita wartość wyniesie ponad 7 mln zł, Tatrzański Park Narodowy pozyskał ponad 4,8 mln zł unijnego dofinansowania.
Te szlaki mają zostać wyremontowane
W ramach projektu zostaną wyremontowane popularne trasy turystyczne, m.in. podejście od Doliny Roztoki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, odcinek od Stawu Staszica na Wrota Chałubińskiego, fragment Pustej Doliny prowadzący na Kozią Przełęcz, szlak z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję, trasa z Czarnego Stawu Gąsienicowego na Mały Kościelec, a także odcinek między Zmarzłym Stawem Gąsienicowym a Zawratem.
Remont przejdą również szlaki z Polany Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką, z Polany Jaworzynki na Przełęcz Między Kopami, z Wielkiej Polany Małołąckiej na Przełęcz Kondracką oraz dalej - przez Przełęcz w Grzybowcu - na Wyżnią Kondracką Przełęcz.
Modernizacji doczekają się także trasy z Wielkiej Polany Ornaczańskiej na Iwaniacką Przełęcz, dojście do Jaskini Raptawickiej, zejście z Jaskini Mylnej oraz odcinek przez Kobylarzowy Żleb na Małołączniak.
Wymiana nawierzchni, nowe łańcuchy i klamry
Jakie prace zostaną przeprowadzone na szlakach? Zaplanowano wymianę nawierzchni, montaż nowych chodników, stopni, mat jutowych, budowę przepustów i murków oporowych. W trudno dostępnych miejscach wymienione zostaną także łańcuchy, kotwy czy klamry.
Przy szlakach zostanie zainstalowanych dziesięć ławostołów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w punktach wejścia do parku staną stojaki rowerowe. Dodatkowo dwa punkty wejścia zostaną wyposażone w pętle indukcyjne wspierające osoby z dysfunkcją słuchu.
Nowością będzie audioprzewodnik na szlaku z Doliny Olczyskiej na Nosal. Będzie można go pobrać w formie aplikacji na telefon.