Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, po ponad dwóch latach zakończył szczepienia przeciwko Covid-19. Jak informuje USK - jest to związane ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną dotyczącą zachorowalności i rozprzestrzeniania się wirusa.

REKLAMA

W opublikowanej informacji Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu podsumował ponad dwa lata szczepień przeciwko Covid-19. Napisano, że był to ogromny nakład pracy - działalność czterech punktów szczepień, zaangażowanie kilkuset osób i setki tysięcy podanych dawek szczepionki.

Pierwsze szczepienia na Covid-19 USK rozpoczął już pierwszego dnia funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień w Polsce, czyli 27.12.2020 r. I dokładnie tego dnia we wrocławskim USK zaszczepiono 152 osoby. Rekordowym był natomiast maj 2021 roku, kiedy w jednym miesiącu podano 100 tysięcy dawek szczepionki, w tym 4695 w ciągu jednego dnia. Był to 15 maja.

Przez okres 27 miesięcy działały łącznie 4 punkty szczepień USK - w starym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej, w budynku głównym szpitala przy Borowskiej, w USK w lokalizacji Strzelin oraz w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211.

Szczepienia w autobusie

Szczepionki podawano nie tylko stacjonarnie, ale i w terenie. Ponad rok współpracy z MPK w mobilnym punkcie szczepień tzw. Szczepciobusie to ponad 120 wyjazdów i 9 tysięcy zaszczepionych. Zespół wyjazdowy szpitala szczepił przeciwko Covid-19 również na wrocławskich uczelniach, w liceach, zakładach pracy, domach dziecka, zakładach opiekuńczo - leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w okolicznych gminach.

Wykonywano też szczepienia w domach pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli samodzielnie udać się do żadnego punktu szczepień - zaznaczono w komunikacie.

Pacjenci onkologiczni

Nie baliśmy się także szczepienia osób, którym odmawiano podania szczepionki w innych punktach szczepień - podsumowuje dr Edwin Kuźnik, szef Szpitalnego Zespołu ds. Szczepień przeciw Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Realizowaliśmy szczepienia w obecności anestezjologa u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych, osób po przeszczepach narządowych, a także u pacjentów w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego lub hematologicznego, w tym najmłodszych z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK - dodaje.

Jak informuje wrocławski szpital - w szczytowym okresie szczepień przeciwko Covid-19 w punktach szczepień USK pracowało ponad 100 osób personelu lekarskiego, ponad 200 pielęgniarskiego i 40 osób obsługi administracyjnej.