Dziś w Warszawie odbyły się - po raz pierwszy w historii - wielkie ćwiczenia powiadamiania mieszkańców. O godz. 11:00 i 12:00 zawyły syreny. Mieszkańcy stolicy otrzymali informację o testach - m.in. w formie alertu RCB. Teraz władze miasta czekają na reakcję warszawiaków. Dzięki nim uda się usprawnić alarm.

REKLAMA
Zdj. ilustracyjne

Aby mieszkańcy wiedzieli, jak reagować

Dziś w Warszawie odbyły się - po raz pierwszy w historii - wielkie ćwiczenia powiadamiania mieszkańców. O godz. 11:00 i 12:00 zawyły syreny. Mieszkańcy stolicy otrzymali informację o testach - m.in. w formie alertu RCB.

Celem takich ćwiczeń jak dzisiejsze jest test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie mieszkańców z wprowadzanymi działaniami.

Jeżeli państwo gdzieś na terenie Warszawy nie słyszeli tych syren, albo słyszeli je słabiej, to jest najlepszy moment, żeby nas poinformować. Po to również są te ćwiczenia - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po zakończeniu alarmu.

Jak zatem można zgłosić słyszalność syren?

Wystarczy wejść na stronę Warszawa19115. W zakładce syreny alarmowe znajdziemy tam specjalny formularz zgłoszeń. Tam na mapie miasta zaznaczamy odpowiednie miejsce lub wpisujemy adres, gdzie nie było słychać syreny lub alarm nie był wystarczająco dobrze słyszalny.

Oczywiście możemy też po prostu wybrać się do urzędu miasta lub dzielnicy i zamieścić takie zgłoszenie bezpośrednio.

Celem takich ćwiczeń jak dzisiejsze jest test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie mieszkańców z wprowadzanymi działaniami.

Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe - wyjaśniał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Syreny, alert RCB, komunikaty

Sygnały alarmowe

Syreny w całej Warszawie zawyły o godz. 11:00. Słychać je było przez 3 minuty.

Mieszkańcy Warszawy dostali w związku z ćwiczeniami wiadomości wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także ostrzeżenia z warszawskiego i regionalnego systemu powiadomień. Ich przykładowa treść to: "Zachowaj spokój, włącz media, to są ćwiczenia".

Uwaga! Alert RCB"Uwaga! W Warszawie trwaj wiczenia systemu alarmowania. Ogoszenie - dwik modulowany 3 min. Odwoanie godz. 12.00 - dwik cigy 3 min. Zachowaj spokj."Alert RCB zosta wysany do odbiorcw na terenie Warszawy. pic.twitter.com/TOfz2M1r7c

RCB_RPOctober 9, 2024

Po godzinie nastąpiło odwołanie alarmu - również przez trzyminutowe wycie syren.

Urząd Miasta będzie weryfikował, czy dzisiejszy alarm było słychać we wszystkich częściach Warszawy. Jak ustalił reporter RMF FM Kacper Wróblewski, w okolicach lotniska dźwięk syren był o godz. 11 ledwo słyszalny. Z kolei na ul Domaniewskiej, gdzie mieści się kilkanaście biurowców, wewnątrz budynków w ogóle nie było słychać alarmu.

Zabytkowy tramwaj i rozmowy z ekspertami

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do soboty 12 października.

Po ulicach Warszawy jeździ zabytkowy, promocyjny tramwaj (w godz. 11:30 - 17:30). Można w nim porozmawiać z ekspertami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami służb mundurowych. Tramwaj kursuje na trasie: plac Narutowicza, Filtrowa, Nowowiejska, al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, Marszałkowska, Nowowiejska, Filtrowa, plac Narutowicza.

Przez cały tydzień można odwiedzać także namiot w parku Świętokrzyskim (obok PKiN) z logo "Warszawa chroni". W godzinach 10 - 18 można tam porozmawiać z funkcjonariuszami służb i ekspertami z zakresu bezpieczeństwa.

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie

Środa, 9 października w kalendarzu Tygodnia Bezpieczeństwa w Warszawie oznaczona jest jako Dzień Edukacji i Alarmowania. Co przewidziano w programie na kolejne dni?

Czwartek, 10 października to Dzień Bezpieczeństwa Kobiet. W tym dniu pokazy i krótkie instruktaże samoobrony dla kobiet realizowane przez Straż Miejską i policjantów odbędą się w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego (ul. Okopowa 55A), w godzinach 11 - 17.

Dzielnice zapraszają w godzinach 10-18, do specjalnych namiotów przygotowanych w związku z akcją:

  • Śródmieście (Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Emilii Plater 29),
  • Bemowo (Park Górczewska, okolice Amfiteatru),
  • Wola (Skwer Bohdana Lacherta przy głównym budynku Urzędu Dzielnicy Wola),
  • Praga-Północ (parking przy budynku urzędu - ul. Kłopotowskiego 15 - od strony ul. Sierakowskiego),
  • Białołęka (Park Magiczna jest przy ulicy Skarbka z Gór),
  • Targówek (parking przed urzędem od strony wejścia do metra Kondratowicza).

Piątek, 11 października to Dzień Konsultacji.

Od godz. 10 do 18 dzielnice zapraszają do odwiedzenia specjalnych namiotów:

  • Bielany (skwer bezpośrednio przylegający do budynku dzielnicowego ratusza - ul. Żeromskiego 29),
  • Żoliborz (parking przed urzędem od strony ul. Słowackiego),
  • Praga-Południe (Centrum Kultury w Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Podskarbińskiej 2),
  • Rembertów (parking urzędu - róg ul. Konwisarskiej z al. Chruściela "Montera"),
  • Wawer (parking przed urzędem dzielnicowym),
  • Wesoła (parking przed urzędem dzielnicowym).

W sobotę, 12 października, w godz. 10-14, odbędzie się finałowy, rodzinny piknik w parku Świętokrzyskim. Podczas imprezy zaplanowano uroczyste wręczenie nagród w konkursie pn. "Służby mundurowe za 100 lat" organizowanego przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z warszawską strażą miejską, policją, strażą pożarną i "terytorialsami".