Przy ulicy Francuskiej w Warszawie odsłonięto dzisiaj mural Agnieszki Osieckiej. "Patrzę na niego i widzę uśmiech Agnieszki. Ona uśmiechała się dokładnie w taki sposób. Mam wrażenie, gdy jestem na Saskiej Kępie, że ona cały czas tutaj jest" - mówi w rozmowie z naszym reporterem Magda Umer, przyjaciółka Agnieszki Osieckiej.

REKLAMA
Mural Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie

Mural odsłonięto go w 87. rocznicę narodzin artystki na Saskiej Kępie. Z tą częścią Warszawy Osiecka była związana przez całe życie.

Pamiętam, jak Agnieszka Osiecka siadała przy kawiarnianym stoliku na Saskiej Kępie. Z przyjemnością jej słuchałam. Gdy patrzę na ten mural, mam wrażenie, że kwitną bzy, że jest maj, mimo że to październik. Przypomina się "Małgośka" - opowiada naszemu dziennikarzowi jedna z mieszkanek tej części stolicy.

Jestem młodą osobą, mam dwadzieścia lat, nie znałem pani Agnieszki Osieckiej, ale znam jej teksty i utwory, dlatego tutaj się zatrzymałem. Mieszkańcom rozdawano dzisiaj bzy, które można zasadzić, to dobry pomysł - usłyszał nasz reporter.

Agnieszka Osiecka była poetką, pisarką, reżyserką i dziennikarką, autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Zmarła 7 marca 1997 roku.

Gdzie w Warszawie są miejsca związane z Agnieszka Osiecką?

  • pomnik-ławeczka Agnieszki Osieckiej na rogu ul. Francuskiej i Obrońców na Saskiej Kępie,
  • budynek przy ul. Jakubowskiej 16, w którym poetka mieszkała jako dziecko,
  • nieistniejąca już ulubiona kawiarnia Agnieszki Osieckiej Cafe Sax przy ul. Francuskiej 31,
  • dom Agnieszki Osieckiej przy ul. Dąbrowieckiej 25 z tablicą pamiątkową,
  • grób Agnieszki Osieckiej na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 284B, rząd 2, miejsce 16).