Krystyna Palmowska, legenda polskiego himalaizmu, spoczęłą w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych. Zmarła w czerwcu w wypadku, do którego doszło w Tatrach Słowackich. Została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

REKLAMA
Ostatnie pożegnanie Krystyny Palmowskiej

Krystyna Palmowska została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu oraz promowanie kraju w świecie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas mszy w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju na warszawskich Młocinach order został przekazany przez przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP na ręce jej syna Marcela.

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Palmowskiej

Tragiczny wypadek w Tatrach

Krystyna Palmowska zginęła 15 czerwca w wyniku upadku w Tatrach Słowackich. Do tragedii doszło w rejonie Doliny Piarżystej pod Koprowym Szczytem.

Palmowska budowała kondycję przed planowanym wylotem do Pakistanu. Miała wziąć udział w rocznicowym filmie dokumentującym sukcesy polskich alpinistek w górach najwyższych.

Ostatnie pożegnanie Krystyny Palmowskiej

Tworzyła historię polskiego himalaizmu

Urodzona w 1948 r. w Warszawie Krystyna Palmowska w 1983 roku została pierwszą zdobywczynią Broad Peaku (8051 m) w Karakorum.

Szłam dość szybko. Po dobrej aklimatyzacji czułam się tak, jakby "wyrosły mi skrzydełka". Na przełęczy wiał zimny wiatr od Tybetu, więc pognałam tą długą granią. Anka (Czerwińska - przyp. red.) była bardzo rozczarowana tym, że nie udało się jej dojść do głównego wierzchołka. Działałyśmy jednak od początku wyprawy razem, więc myślę, że możemy sobie "zaliczyć" ten szczyt jako zespół. Ja do tego tak podchodzę - wspominała kiedyś w rozmowie z PAP.

Dwa lata później Palmowska wraz z Anną Czerwińską i Wandą Rutkiewicz była uczestniczką pierwszego udanego wejścia na słynną z trudności i licznych wypadków Nanga Parbat (8126 m) w zespole złożonym wyłącznie z kobiet.

W Alpach Palmowska wspinała się w latach siedemdziesiątych XX w., dokonując w 1977 r. z Czerwińską drugiego w historii kobiecego przejścia północnej ściany Matterhornu, a zimą 1978 pierwszego zimowego kobiecego wejścia na ten szczyt - także od północy. Zrobiła to z Wandą Rutkiewicz, Anną Czerwińską i Ireną Kęsą.

Tłumaczyła i pisała literaturę górską

Palmowska była z wykształcenia doktorem inżynierem elektronikiem. Biegle mówiła w kilku językach, w tym angielskim i niemieckim.

Tłumaczyła literaturę górską, m.in. światowy bestseller "Wszystko za Everest" Jona Krakauera. Sama również pisała. Książka "Zaklęty w górski kamień", analizująca przyczyny największych polskich tragedii w Himalajach i Karakorum w złotej erze polskiego alpinizmu, została nagrodzona Grand Prix w konkursie na Książkę Górską w Lądku Zdroju w 2020 r.

W marcu w Gdyni podczas 27. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów otrzymała Super Kolosa za całokształt dokonań górskich.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Krystyna Palmowska odbierająca Super Kolosa w Gdyni