"Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii" - zapowiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy przy okazji podpisania z królem Danii porozumienia dotyczącego zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii w polskiej stolicy. Podpisy pod dokumentami złożono na peronie warszawskiego metra.

REKLAMA
Wizyta króla Danii Fryderyka X w Polsce. Podpisania memorandum między Metrem Warszawskim a duńskim funduszem zajmujący się eksportem i inwestycjami

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Urząd m.st. Warszawy, na peronie warszawskiego metra na stacji Stadion król Danii wraz z delegacją i polskimi urzędnikami podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii.

"Częścią porozumienia jest odzyskiwanie ciepła odpadowego z metra warszawskiego. Współpraca stolicy z Królestwem Danii, będąca spójna z Zieloną Wizją Warszawy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście" - przekazał urząd.

Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, powiedział, iż "jako Ambasada Królestwa Danii z siedzibą w Warszawie cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tego projektu, który jest doskonałym przykładem polsko-duńskiej współpracy w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju miast".

"Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej" - powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, cytowany przez portal um.warszawa.pl.

Jak podkreślił, "technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii". "Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe" - dodał.

Co najmniej 275 tys. mieszkańców

Stołeczny ratusz podkreślił, że "nawiązane partnerstwo zbada możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła z metra warszawskiego do ogrzewania budynków, domów i wody w mieście".

"W samej Warszawie dostępny nadmiar może pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Potencjał nadwyżki ciepła szacowany jest na poziomie 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro mogą generować nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie" - poinformował Urząd m.st. Warszawy.