Policjanci z CBŚP rozbili gang, który produkował nielegalne papierosy. CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz KAS przejęli ponad 14 ton krajanki tytoniowej oraz ponad 15 mln sztuk papierosów. Zatrzymano pięć osób.
Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, 5 osobom prokurator w Ostrołęce przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nabywaniem, przechowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych.
Akcja była zakrojona na szeroką skalę, a zaczęło się od tego, że służby 2 sierpnia jednocześnie na dwóch posesjach w powiecie ostrowskim zabezpieczyli nielegalne papierosy i susz tytoniowy. 5 mężczyzn wpadło na gorącym uczynku podczas przeładunku nielegalnych towarów - poinformowała mjr Aleksandrowicz.
Podkomisarz Paweł Żukiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji przekazał PAP, że na jednej z nieruchomości służby zlikwidowały krajalnię tytoniu, przejmując specjalistyczne maszyny, a także susz tytoniowy. Na terenie drugiego obiektu funkcjonariusze zatrzymali pięciu Polaków, podczas rozładunku samochodów dostawczych - podkreślił policjant.
Straty Skarbu Państwa mogły wynieść 32 mln złotych
Okazało się, że cztery samochody ciężarowe były załadowane krajanką tytoniową, natomiast w piątym ujawniono papierosy znajdujące się na paletach, w metalowych obudowach. Z ustaleń śledczych wynika, że przejęte papierosy przemycono do Polski z Litwy - wyjaśnił policjant.
Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska wskazała, że podczas akcji służby zabezpieczyły ponad 15 milionów sztuk papierosów i około 14 ton tytoniu bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 milionów złotych. Gdyby nielegalne papierosy trafiły do sprzedaży, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ok. 32 mln zł - przekazała.
Skradziony samochód i naczepa
Funkcjonariusze zabezpieczyli również samochód dostawczy i naczepę, w których odkryli ślady ingerencji w oznaczenia VIN. Samochód został skradziony w Niemczech w 2022 r., a naczepa w 2019 r. - dodała rzeczniczka szefa KAS.
W akcji brali udział policjanci z radomskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału SG.
Zatrzymani to mieszkańcy powiatu ostrowskiego w wieku od 25 do 55 lat. W Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem towarów akcyzowych. Grozi im do 5 lat więzienia.