Kolejny atak na pracownika ochrony zdrowia. Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, w czwartek rano jeden z pacjentów zaatakował pielęgniarkę w Szpitalu Kolejowym w mazowieckim Pruszkowie. Na miejscu interweniowała policja.

REKLAMA
Pielęgniarka (Zdjęcie ilustracyjne)

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego usłyszał pacjent ze szpitala w Pruszkowie koło Warszawy, który rano zaatakował i pobił pielęgniarkę - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Mężczyźnie grożą trzy lata więzienia.

To 26-letni Ukrainiec, który na jednym ze szpitalnych oddziałów przebywał od kilku dni. Rano - z niewyjaśnionych dotąd powodów zaatakował pielęgniarkę, która przyszła do niego do sali. Uderzył ją w twarz, rozcinając wargę. Kobieta upadła, a wtedy zadał jeszcze kilka ciosów i kilka razy ją kopnął. Wyrwał przy tym aparaturę, do której był podpięty. Na szczęście te obrażenia nie były poważne i nie zagrażały zdrowiu ani życiu pielęgniarki.

Na miejsce wezwano policję. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Przyjęli też zawiadomienie od poszkodowanej. Lekarz stwierdził, że pacjent może być wypisany ze szpitala, więc napastnika zabrano do pruszkowskiej komendy. Tam usłyszał zarzuty. Potem 26-latek został zwolniony - odebrała go jego partnerka.

Rozmowy o zwiększeniu bezpieczeństwa

Na najbliższy poniedziałek, po długim weekendzie, w Ministerstwie Zdrowia zaplanowane są kolejne rozmowy o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia. W spotkaniu udział wezmą także przedstawiciele resortu sprawiedliwości.

Jest to konsekwencja przede wszystkim śmiertelnego ataku nożem na lekarza, do którego we wtorek doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

35-letni mężczyzna, niezadowolony z przeprowadzonych przez lekarza zabiegów, wtargnął do jego gabinetu i wielokrotnie ugodził go nożem. Napastnik usłyszał zarzut zabójstwa i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki, która znalazła się w gabinecie i próbowała pomóc lekarzowi.

Ochrona osób ratujących życie i zdrowie już od dłuższego czasu jest szeroko dyskutowana.

Reporter RMF FM dotarł do projektu rozporządzenia, które zakłada, że od lipca we wszystkich karetkach pogotowia w Polsce pojawią się kamizelki nożoodporne.

Niedawno informowaliśmy także, że medycy z Małopolski uczą się samoobrony. Praktyczne zajęcia odbywają się w przestrzeniach dla nich naturalnych: w karetkach, na klatkach schodowych czy ciasnych korytarzach. Prowadzą je policjanci oraz pracownicy służby więziennej.