Wtedy był wtorek. 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00, w okupowanej przez Niemców Warszawie wybuchło powstanie. W 80. rocznicę tamtego wydarzenia w całej Polsce zawyły syreny, a w centrum stolicy zgromadziły się tysiące ludzi.

REKLAMA

Punktualnie o godzinie 17, w godzinę "W", stolica uczciła 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, autobusy i tramwaje. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich jednośladów. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów.

Uruchomiono także sygnały dźwiękowe. W mieście rozległ się dźwięk syren, zabiły też kościelne dzwony.

Cmentarz Wojskowy na Powzkach. Godzina "W". pic.twitter.com/Gonu72oFcC

prezydentplAugust 1, 2024

Godzina "W", pomnik Gloria Victis. #WarszawaPamita pic.twitter.com/b7r0MdcNNX

trzaskowski_August 1, 2024

Rondo Dmowskiego, na które - jak co roku - przyszły tłumy, zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli ogromny znak Polski Walczącej. Na budynku PAST-y powiewały biało-czerwone flagi z symbolem Polski Walczącej.

Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego (w symbolicznym miejscu zatopienia statku "Bajka") i w jej nurt został złożony wieniec - za tych wszystkich, którzy w rzece i jej brzegach poświęcili życie podczas Powstania.

Nad Warszawą przeleciał wojskowy samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb. W ten sposób żołnierze Polskich Sił Powietrznych oddali hołd powstańcom warszawskim.

Po godzinie 17 z ronda Dmowskiego w stronę placu Krasińskich wyruszył Marsz Powstania Warszawskiego, przygotowany przez organizacje patriotyczne i narodowe.

/ Rafał Guz / PAP
/ Rafał Guz / PAP
/ Rafał Guz / PAP
/ Rafał Guz / PAP
/ Rafał Guz / PAP

O Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Jest ono uznane za największą bitwę stoczoną podczas II wojny światowej pomiędzy wojskami okupanta, a organizacją podziemną. Polska poniosła straty w liczbie około 16 tys. zabitych i 20 tys. rannych. Zginęło również ok. 200 tys. cywilów. Zniszczeniu uległa znacząca część Warszawy.

Powstanie zakończyło się 3 października 1944 roku.