13 osób usłyszało zarzuty w związku z wyłudzaniem podatku VAT. Na tym procederze trwającym od 2017 do 2022 roku Skarb Państwa stracił 20 milionów złotych.
O sprawie poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).
Sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej wyjaśniają policjanci z bydgoskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji, a także funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. Sprawę nadzoruje zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
Jak działała grupa przestępcza?
Jak podało CBŚP, "z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu działali w latach 2017-2022 i w tym czasie wprowadzali do obrotu prawnego nierzetelne faktury oraz podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty w zakresie zaistnienia transakcji usługowych, np. informatycznych, kadrowych, szkoleniowych czy pośrednictwa w pozyskaniu klienta".
Według śledczych, głównym obszarem działalności grupy przestępczej była produkcja tzw. "pustych faktur", przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. "słupy" - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.
"Na podstawie takiej dokumentacji składano następnie nierzetelne deklaracje podatkowe, pomniejszając w ten sposób faktyczne należności budżetowe" - przekazało CBŚP. Biuro podało, że przez działania grupy spowodowały utratę ponad 20 mln złotych przez Skarb Państwa.
Zatrzymania w kilku województwach
Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS na terenie kilku województw - mazowieckiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego - zatrzymano 11 osób.
Mundurowi zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, cyfrowe nośniki danych, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie.
Co grozi podejrzanym?
Jak podają funkcjonariusz, 13 podejrzanych osób usłyszało łącznie ponad 60 zarzutów, w tym m.in. dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania przestępstw związanych z wystawianiem, pośredniczeniem w przekazywaniu nierzetelnych dokumentów księgowych do innych podmiotów gospodarczych, jak też przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT i ich księgowaniem.
Dwóm osobom śledczy zarzucili popełnienie zbrodni vatowskiej, zagrożonej karą pozbawienia wolności nawet do 25 lat. "Sprawa jest rozwojowa" - dodaje CBŚP.