Niektórzy pisarze do dziś cenią ich urok i nie wyobrażają sobie tworzenia dzieła bez charakterystycznego stukotu klawiszy. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie szykuje nową wystawę. Od soboty będzie można tam oglądać ponad 40 maszyn do pisania i kilkadziesiąt akcesoriów do tych urządzeń. Wszystkie pochodzą z kolekcji Michała Fajbusiewicza, który swoje zbiory przekazał szczecińskiemu muzeum.

REKLAMA
Na wystawę trafiło ponad 40 zadziwiających maszyn do pisania.

Na wystawie znajdą się 43 najciekawsze urządzenia. Zwiedzający oprócz maszyn do pisania zobaczą kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które przekazał muzeum kolekcjoner.

Za każdym obiektem kryje się historia techniki, wynalazczości, konkurencji i przemian społecznych.

Ci, którzy maszyny kochają, twierdzą, że jest w nich zaklęta dusza. Są tacy, co rozróżniają dźwięk klawiszy. Niektórym artystom maszyna do pisania służy za rodzaj telepatycznego porozumienia z innym człowiekiem, także myślę, że niektórzy tę duszę mocno wyczuwają i w nią wierzą - mówi Sabina Wacławczyk z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Michał Fajbusiewicz, twórca telewizyjnego programu "Magazyn kryminalny 997" przekazał szczecińskiemu muzeum ponad 200 maszyn i kilkadziesiąt związanych z nimi przedmiotów.

Niektóre z eksponatów, jakie trafiły na wystawę opowiadają dzieje autentycznych postaci, a inne przypominają o perypetiach bohaterów filmowych.

Na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia np. maszyny: indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’a .

Wystawa przybliża zasady działania, rozwój i wygląd maszyn do pisania, nieocenionych ogniw pomiędzy ręcznym pismem a współczesną klawiaturą komputerową.

Jedynie na wernisażu będzie można dodatkowo zobaczyć dwie niezwykłe maszyny: Rheinmetall, która jest uzupełnieniem kolekcji stoewerianów i maszynę dla Barbie.

Kolekcjoner przekazał szczecińskiemu muzeum ponad 200 maszyn i kilkadziesiąt związanych z nimi przedmiotów.

Na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia np. maszyny: indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’a oraz maszyna do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków.

Wśród oryginalnych urządzeń nie zabraknie maszyny do nauki pisania, maszyn walizkowych, czy składanych.

Najmłodszych z pewnością najbardziej zainteresują maszyny zabawkowe. Bogactwo pomysłów konstruktorów i projektantów można prześledzić porównując jak bardzo różnią się od siebie maszyny z końca XIX wieku i urządzenia z lat 70. XX wieku.

Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 16. Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością darczyńca kolekcji.