Polska transplantologia świętuje wyjątkowe osiągnięcia - zarówno pod względem liczby wykonanych przeszczepień, jak i innowacyjnych operacji. W atmosferze tych sukcesów już 10 maja w Wiśle odbędzie się 26. Bieg po Nowe Życie - wydarzenie, które od 14 lat promuje ideę transplantacji i wspiera osoby po przeszczepach. Dzień wcześniej zaplanowano jubileuszową, X Galę polskiej transplantologii "Drugie Życie".

REKLAMA
Codzienna walka o nowe życie dla pacjentów

Rekordowy rok 2024

Rok 2024 okazał się wyjątkowy dla polskiej transplantologii. Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant", w ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono aż 2151 transplantacji narządów od zmarłych dawców, w tym wiele skomplikowanych zabiegów wielonarządowych, takich jak jednoczesne przeszczepienie nerki i trzustki czy nerki i wątroby. Ponadto wykonano 82 przeszczepienia nerek i 25 fragmentów wątroby od żywych dawców oraz aż 1513 przeszczepień tkanek oka.

Jednym z najbardziej poruszających wydarzeń była operacja przeszczepienia serca u siedmiotygodniowej Gabrysi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był to pierwszy w Polsce przypadek transplantacji serca u tak małego dziecka, połączony z rekonstrukcją systemu żył płucnych i systemowych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu odnotował rekordową liczbę 49 transplantacji serca, a Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku przeprowadziło pierwsze w kraju udane jednoczasowe przeszczepienia płuc i nerki od tego samego dawcy.

W 2024 roku powrócił także program przeszczepień płuc w Poznaniu, a w Warszawie rozpoczęto jedyny w Polsce program przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dorosłych biorców. W Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie po raz pierwszy przekroczono liczbę 100 przeszczepień narządów u dzieci w ciągu roku.

Nowatorskie operacje w 2025 roku

Rok 2025 rozpoczął się równie obiecująco. W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzono pionierski zabieg łączony: przeszczep rogówki, usunięcie zaćmy oraz wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej z użyciem nowatorskiej techniki laserowej. To pierwsza tego typu operacja na świecie, a pacjentka odzyskała wzrok już wkrótce po zabiegu.

26. Bieg po Nowe Życie i Gala "Drugie Życie"

Przemysław Saleta w poprzednich edycji Biegu po Nowe Życie na trasie w Wiśle

W obliczu tych sukcesów już 10 maja w Wiśle odbędzie się 26. Bieg po Nowe Życie. W wydarzeniu tradycyjnie wezmą udział osoby po transplantacjach, wybitni lekarze oraz znane postaci ze świata mediów i sportu. Dla nas to zaszczyt, że możemy gościć lekarzy tworzących historię polskiej medycyny i osoby, które są żywym dowodem na to, że współczesna medycyna potrafi czynić cuda - podkreśla Jarosław Brożyna, dyrektor Hotelu Gołębiewski, który po raz kolejny będzie gospodarzem wydarzenia.

Sztafetę nordic walking rozpoczynają znane osoby, aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni, po kilometrze na trasę ruszą osoby po przeszczepieniu - dawcy i biorcy, po nich maszerują przyjaciele i sympatycy biegu, dziennikarze i partnerzy, kończy sztafetę młodzież z 17 szkół ponadpodstawowych, z 17 śląskich miast. Są skupieni na jednym - przekonaniu wszystkich, że donacja to wielki obowiązek każdego z nas, a transplantacja to najskuteczniejsza metoda leczenia wielu chorób.

W przeddzień biegu odbędzie się X Gala polskiej transplantologii "Drugie Życie", podczas której wręczone zostaną nagrody w sześciu kategoriach, m.in. "Aktywni po transplantacji", "Media o transplantacji" czy "Osobowość polskiej transplantologii". Kapituła, w której zasiadają wybitni lekarze i osoby po przeszczepach, podkreśla, że wybór laureatów był wyjątkowo trudny - 2024 rok był bowiem rekordowy pod względem liczby i skali przeprowadzonych zabiegów.