Grupę przestępczą, która handlowała żywnością z unijnego programu pomocowego przeznaczoną dla potrzebujących, rozbili śląscy policjanci i Prokuratura Europejska. W sumie zatrzymano sześć osób, które usłyszały zarzuty oszustw i fałszowania dokumentów.
Jak informuje dziennikarz RMF FM, zatrzymane osoby to dwie kobiety i czterech mężczyzn w wieku od 28 do 61 lat.
Oszustw dokonywali, realizując umowy zawarte przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z jednym z zarejestrowanych w Polsce związków wyznaniowych.
W ramach unijnego programu pomocowego przewidziano nieodpłatną dystrybucję dwóch i pół tysiąca ton żywności wartej 16 milionów złotych. Dostarczono ją do magazynów związku wyznaniowego.
Żywność miała trafić do potrzebujących
Te towary miały trafiać do bezdomnych, uchodźców czy osób w trudnej sytuacji życiowej.
Jak jednak ustalili śledczy, w terenowych ośrodkach tego podmiotu fałszowano dokumentację - między innymi oświadczenia osób ubiegających się o pomoc.
Tworzono też dokumentację mającą potwierdzać odbiór żywności przez osoby, które jej nie otrzymały.
W rzeczywistości te produkty były sprzedawane w Polsce i za granicą. Sześć zatrzymanych osób trafiło do aresztu.
Prokuratura Europejska: Pierwszy przypadek zarzutów w Polsce
Prokuratura Europejska, która zajmuje się ściganiem przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii, przekazała, że jest to pierwszy przypadek od momentu rozpoczęcia jej działalności w Polsce, w którym polscy prokuratorzy, delegowani do tego organu, postawili zarzuty podejrzanym.
Pierwsi podejrzani - to właśnie członkowie organizacji religijnej - mieli sprzedać żywność dla potrzebujących, sfinansowaną ze środków UE.
Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej w styczniu br.; na jej terytorium działają dwa biura: w Warszawie i Katowicach.