Obraz Rafała Malczewskiego, przedwojenne taczki, rower, anonimowa przesyłka zawierającą 120 fotografii i wieczne pióro – to tylko niektóre z eksponatów prezentowanych na wystawie "Stalowe pamiątki" w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do marca 2024 r.
Na ekspozycji zaprezentujemy widzom 85 lat historii miasta. Większość pokazanych eksponatów to dary obecnych lub dawnych mieszkańców Stalowej Woli. Przechowywane przez lata jako cenne rodzinne skarby, świadczą o wielkim przywiązaniu do przeszłości miasta, jego materialnego dziedzictwa i dumie z bycia częścią tej społeczności - powiedziała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Wielgocka tłumaczyła, że udostępnione przez kolekcjonerów eksponaty razem z obiektami ze zbiorów muzealnych doskonale ilustrują przełomowe momenty w dziejach huty i miasta.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. wieczne pióro, przedwojenne taczki, rower, obraz Rafała Malczewskiego, księgę z podpisem prezydenta i anonimową przesyłkę, a w niej 120 fotografii.
Trudno o bardziej przypadkowy zestaw, a jednak każdy z tych przedmiotów to nośnik pamięci o wyjątkowych ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla Stalowej Woli - oceniła Wielgocka.
Zapraszamy do sentymentalnej podróży po dziejach hutniczego grodu, opowiedzianych zabytkami, pamiątkami i fotografiami. Z pewnością wśród nich znajdziecie Państwo wiele znajomych przedmiotów, które i w Waszych historiach, także tych związanych ze Stalową Wolą, odegrały istotną rolę. Jubileusz 85 lat istnienia miasta jest ku temu doskonałą okazją. Warto przyjść na wystawę czasową w Muzeum COP i poznać historię Stalowej Woli lub ją sobie przypomnieć - podsumowała Wielgocka.
Wstęp na wystawę w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli kosztuje symboliczną złotówkę. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i tamtejsze Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.