Codzienne pokazy fontanny multimedialnej oraz specjalny pokaz zaplanowany na najbliższą sobotę nie odbędą się - poinformował Urząd Miasta Rzeszowa. Powodem jest groźna bakteria.

REKLAMA
Pokaz specjalny fontanny multimedialnej w Rzeszowie (zdjęcie archiwalne)

Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa poinformował, że "do odwołania nie będzie codziennych pokazów muzycznych fontanny multimedialnej, które odbywały się w godz. 12:00, 17:00, 21:00".

Odwołany zostaje także pokaz specjalny zaplanowany na 26 sierpnia - dodał.

Miasto tymczasowo wyłączyło wszystkie fontanny, kurtyny wodne i poidełka. Urząd czeka na wyniki badań sanepidu.

Decyzja ma związek z rosnąca liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Jedna osoba zmarła na legionellozę, a rzeszowski sanepid potwierdził ją już u 51 osób. Jeszcze w poniedziałek zakażonych było 15 osób. Wszyscy są pacjentami szpitali w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim oraz ZOZ w Dębicy.

Legionella. Co to za bakteria?

Jak czytamy na stronie sanepidu, bakteria Legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionellę pneumophila może występować w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.

Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji Legionella pneumophila - czytamy.

Rozwojowi bakterii sprzyja osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków i temperatura między 25 a 40 stopni Celsjusza (rozmnaża się w temperaturze 40-60 stopni).

Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu (np. z nebulizatora) lub wody rozpylonej w powietrzu. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżona odpornością i przewlekle chore.