Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała akt oskarżenia przeciwko szefowi oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Szajka zajmowała się nielegalnym handlem olejem silnikowym, suszem tytoniowym oraz praniem brudnych pieniędzy.
To sądowy finał wieloletniego i wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.
Aktem oskarżenia objętych zostało pięć osób, w wieku od 39 do 68 lat. Łukaszowi Z. - szefowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a jej członkom Andrzejowi Z. Marcinowi H., Markowi M. oraz Dorianowi A. 5 lat więzienia.
Grupa przestępcza działała od 2012 roku. Wtedy oskarżeni sprowadzili do Polski z UE ponad 200 ton suszu tytoniowego. Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy i wykonując transfery pieniędzy członkowie grupy "wyprali" ponad 2,5 mln euro, a Skarb Państwa w latach 2012-2015 stracił ponad 113 mln złotych.
Na przełomie 2013 i 2014 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali transport tytoniu i zlikwidowali w Małopolsce nielegalną fabrykę i magazyn z tytoniem. Zatrzymano 2 Polaków i 3 Ukraińców.
W 2015 roku na Podkarpaciu służby zlikwidowały linię technologiczną do rozlewania i etykietowania oleju silnikowego. Zatrzymano 3 osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w konfekcjonowanie oleju silnikowego. Postawiono im zarzuty.
Śledczy zabezpieczyli dokumenty, z których wynikało, że nielegalny obrót suszem tytoniowym i olejem silnikowym odbywał się z wykorzystaniem firm - słupów, założonych specjalnie w tym celu w Polsce, Czechach, Słowacji i w innych krajach europejskich i afrykańskich.
Wiele czynności w tej sprawie wykonano poza Polską z udziałem organów ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.
Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie kolejnym osobom zarzutów: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.