W piątek w Gnieźnie będzie obowiązywał zakaz noszenia i przemieszczania broni – nawet rozładowanej. Decyzja wynika z podwyższonego poziomu zagrożenia i konieczności zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Dodatkowe środki wprowadzono w związku z wyjątkowym wydarzeniem – uroczystym posiedzeniem Sejmu i Senatu z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski.

REKLAMA
Obchody 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego (zdj. archiwalne)

Zakaz z powodu koronacyjnego milenium

W piątek w Gnieźnie będzie obowiązywał zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają związek z odbywającym się tam połączonym posiedzeniem Sejmu i Senatu w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski.

Rozporządzenie MSWiA zostało opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw. Jak uzasadnia resort, wprowadzone rozwiązanie jest podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas uroczystego połączonego posiedzenia izb parlamentu oraz licznych wydarzeń towarzyszących.

"Uwzględniając panującą sytuację geopolityczną, przede wszystkim podniesiony poziom zagrożeń o charakterze hybrydowym ze strony Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, w tym również zagrożenia o charakterze terrorystycznym czy sabotażowym, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych środków wzmacniających poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego" - podkreśliło MSWiA.

Jak dodano, chodzi też o wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej właściwą atmosferę planowanych wydarzeń.

Gniezno świętuje tysiąclecie koronacji

Z okazji 1000. rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski, 25 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Sejm ustanowił 2025 r. Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.

Początkowo państwowe uroczystości obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski w Gnieźnie miały odbyć się w sobotę, 26 kwietnia. Przesunięto je jednak na piątek, ze względu na obowiązującą w sobotę żałobę narodową ogłoszoną w związku z pogrzebem papieża Franciszka.

W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.