​Truchło około 9-miesięcznej wilczycy, zastrzelonej około dwóch miesięcy temu, znaleziono na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego (woj. wielkopolskie) - poinformował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Koło łowieckie 66 "Knieja" w Czeszewie proponuje nagrodę za przekazanie informacji, które będą pomocne w ustalaniu, kto zabił zwierzę.

REKLAMA
(zdjęcie ilustracyjne)

"Trwają czynności związane z ustaleniem przyczyny śmierci wilczycy, odnalezionej na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, leżącego na obszarze należącym do powiatów: jarocińskiego, średzkiego i wrzesińskiego" - podał w komunikacie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Sprawą zajęła się policja.

"Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że doszło do postrzelenia. Na ciele zwierzęcia widoczne są dwie rany z obydwu stron na różnej wysokości. Zwierzę zostało znalezione w kępie zadrzewień w odległości ok. 200 metrów od ambony myśliwskiej i ponad 500 metrów od granicy Rezerwatu Czeszewski Las - podano w komunikacie zespołu.

W jego ocenie, zwierzę zginęło około dwóch miesięcy temu. Wskazano przy tym, że dobry stan uzębienia wilczycy świadczy, iż była ona zdolna do samodzielnego polowania.

Wilki objęte ścisłą ochroną

W informacji zespół parków zaznaczył, że wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną, co oznacza, że ich zabijanie i okaleczanie jest zabronione.

Podkreślono przy tym, że wilk jest "kluczowym elementem" zdrowego funkcjonowania ekosystemów, a dzięki ograniczaniu populacji zwierząt kopytnych przyczynia się do "lepszej wydajności upraw leśnych i rolnych".

Zgodnie ustawą o ochronie zwierząt za zabicie zwierzęcia z naruszeniem jej przepisów grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Nagroda za wskazanie sprawcy

Koło łowieckie 66 "Knieja" w Czeszewie zdecydowało się na ufundowanie nagrody za przekazanie informacji, które będą pomocne w ustalaniu sprawcy zastrzelenia wilka. Wszyscy, którzy posiadają jakiekolwiek informacje proszeni są o kontakt za pośrednictwem adresu klkniejaczeszewo@gmail.com

Nagroda wynosi 5 tys. zł.

Co robić, w przypadku znalezienia martwego wilka?

Zawsze należy zachować zimną krew i postępować zgodnie następującymi zasadami:

  • Niezwłocznie powiadomić właściwą terytorialnie regionalną dyrekcję ochrony środowiska,
  • W przypadku nieskutecznego kontaktu z RDOŚ należy powiadomić straż miejską lub gminną oraz w razie potrzeby także straż łowiecką lub miejscowe nadleśnictwo,
  • W przypadku braku kontaktu z ww. instytucjami należy wypełnić (w możliwym zakresie) arkusz zgłoszenia przypadkowego schwytania, zabicia lub znalezienia martwego zwierzęcia objętego ochroną (dostępny na stronie GDOŚ i RDOŚ) i niezwłocznie przesłać drogą elektroniczną na podany adres RDOŚ,
  • Martwe zwierzę należy pozostawić w miejscu znalezienia (o ile nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi lub dla ruchu drogowego),
  • W przypadku znalezienia rannego zwierzęcia wymagającego udzielenia pomocy weterynaryjnej oprócz ww. instytucji należy także powiadomić najbliższy ośrodek rehabilitacji zwierząt (wykaz dostępny na stronie GDOŚ),
  • W przypadku podejrzenia, że zwierzę padło ofiarą łamania prawa (kłusownictwo, celowe zabicie) należy niezwłocznie powiadomić policję!