Jak co roku o tej porze odwiedzający Muzeum Kórnik pod Poznaniem mogą spędzić czas w otoczeniu niezwykle pięknych kwiatów, jakimi są magnolie. Przedstawiciele tej placówki zapraszają do Kórnickiego Arboretum na majówkę. W tym czasie odbędzie się też wspólne czytanie wierszy polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej.

REKLAMA
Muzeum Kórnik pod Poznaniem (zdjęcie archiwalne)

W dniach od 1 do 3 maja, o godzinie 12:00 i 14:00 zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w spacerze z pracownikiem ogrodu, który opowie o jego historii, uprawie i pielęgnacji magnolii. Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli również okazję do wysłuchania innych ciekawostek dendrologicznych kórnickiego ogrodu.

2 maja od godziny 12:00 do 15:00 odbędzie się "Czytanie pod magnoliami". Z okazji roku poświęconego Wisławie Szymborskiej w czasie spotkania wykorzystane zostaną w tym celu wiersze naszej noblistki.

Zamek Kórnik pod Poznaniem (zdjęcie archiwalne)

Spacer przewidziany jest dla zwiedzających indywidualnych. Udział jest bezpłatny, obowiązuje tylko bilet lub karta wstępu. Nie ma konieczności zgłaszania udziału.

Muzeum Kórnik pod Poznaniem (zdjęcie archiwalne)

Godziny otwarcia:

  • w kwietniu: 10-18
  • w maju: 10-19


Zamek w Kórniku na liście Pomników Historii

Zamek w Kórniku to jeden z najciekawszych i najwspanialszych obiektów okolic Poznania. Został wpisany do rejestru zabytków w 1930 roku, a w 1968 r. wpisano do rejestru zespół zamkowy w Kórniku. Od 2011 r. znajduje się na liście Pomników Historii.

Dzieje zamku sięgają pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecną postać zawdzięcza on Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie z połowy XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego. Właścicielami tego obiektu byli w ciągu wieków Górkowie, Czarnkowscy, Grudzińscy, Działyńscy i Zamoyscy. Jedną z najbarwniejszych postaci była Teofila z Działyńskich Szołdrska -Potulicka (1714-1790), znana jako Biała Dama.

Zamek położony jest w pobliżu Jeziora Kórnickiego, na wyspie otoczonej fosą. Sąsiaduje z arboretum kórnickim znajdującym się pod zarządem Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.