Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia w okolicach Poznania pierwszego w kraju tzw. lasu społecznego. Według leśników taki obszar może zostać wyznaczony w listopadzie.
We wtorek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia w pobliżu Poznania pierwszego w kraju tzw. lasu społecznego. W ocenie leśników taki obszar może zostać wyznaczony w listopadzie. Na terenie "lasu społecznego" wycinka drzew ma być ograniczona.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Wiesław Krzewina poinformował na wtorkowej konferencji, że w konsultacjach wzięły udział 52 osoby reprezentujące wszystkie strony zainteresowane powstaniem tzw. lasów społecznych.
"Samorządy, leśnicy, eksperci i badacze będą pracować przez najbliższe dwa miesiące, aby zaprojektować w przestrzeni lasy o szczególnych funkcjach dla społeczeństwa" - powiedział Wiesław Krzewina.
"To będą lasy przeznaczone głównie dla społeczeństwa pod kątem rekreacji, odpoczynku i innych działalności, które ludzie po prostu lubią robić w lesie" - dodał.
W ocenie Krzewiny "las społeczny" w okolicach Poznania może powstać - po akceptacji resortu klimatu i środowiska - w listopadzie tego roku. "Liczę, że za dwa, trzy tygodnie będziemy mogli pokazać pierwsze projekty lokalizacji" - wskazał.
Krzewina dodał, że "las społeczny" w okolicach Poznania ma powstać na terenie nadleśnictw Łopuchówko, Babki i Konstantynowo.
Pierwsze takie miejsce w Polsce
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk zaznaczyła, że rozpoczęte we wtorek konsultacje społeczne są pierwszym tego typu spotkaniem w kraju dotyczącym tzw. lasów społecznych.
"Będą miały wiodącą funkcję właśnie społeczną, czyli przeznaczoną dla mieszkańców pod kątem rekreacji. Musimy to wszystko przedyskutować" - zaznaczyła.
"Wytyczamy ścieżkę i budujemy doświadczenie dla pozostałych ośmiu lokalizacji w Polsce" - dodał dyrektor Krzywina. Leśnik zaznaczył, że w samej Wielkopolsce wstępnie wskazano ponad 20 tys. ha lasów, które mogą pełnić funkcję społeczną.