Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości religijne - to wszystko odbędzie się w ramach obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w Gnieźnie. Wydarzenia rozpoczną się wiosną i będą trwały przez następnych kilka miesięcy. W tym roku w Polsce będziemy świętować też inne ważne rocznice m.in. 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej czy 45. rocznicę powstania "Solidarności".
Plenerowe widowisko historyczne
Wyjazdowe posiedzenie parlamentu, inscenizacja uroczystości sprzed tysiąca lat, a nawet podróż w czasie za sprawą rekonstrukcji historycznych - to wybrane wydarzenia z zaplanowanych na cały rok obchodów 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego. Właśnie temu tematowi poświęcona była środowa konferencja prasowa w Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie.
Pierwsza stolica naszego kraju, czyli Gniezno, przygotowuje się do tych ważnych, jubileuszowych imprez. Prezydent miasta Michał Powałowski, prezentując program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami, podkreślił, że ich centralnym punktem będzie ogromne, plenerowe widowisko historyczne "opowiadające o początkach Polski". W jego realizację zaangażowanych będzie ponad stu aktorów i wolontariuszy. W pokazach, które zaplanowane są na dwa sierpniowe weekendy, każdorazowo będzie uczestniczyć 12 tys. widzów.
Odbędzie się także rekonstrukcja koronacji królewskiej i specjalna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego. W Gnieźnie rekonstruktorzy stworzą miasteczko średniowieczne. Turyści będą mogli zobaczyć, jak wyglądało ówcześnie życie - wyjaśnił Powałowski.
Przypomniał, że Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie, dlatego też jubileusz uświetni wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w tym mieście. Odbędzie się ono 26 kwietnia. Planowana jest ponadto Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha, natomiast we wrześniu zorganizowany zostanie Zjazd Gnieźnieński.
Dokładną datę królewskiej koronacji Bolesława Chrobrego historycy opatrują słowem "prawdopodobnie". Na pewno doszło do niej w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 roku, a prawdopodobnie stało się to w Wielkanoc, ta zaś wypadła wówczas 18 kwietnia. Osiem miesięcy później - 25 grudnia 1025 roku - koronę królewską założył w tym samym miejscu syn i następca Chrobrego, Mieszko II Lambert.
Promocja Polski za granicą
Obecny na konferencji prasowej prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Rafał Szmytke podkreślił, że tak duże wydarzenie "nie może nie spotkać się z zainteresowaniem instytucji odpowiedzialnych za promocję Polski za granicą".
Zapowiedział, że POT w związku z obchodami milenium koronacji skupi się na promocji "turystyki kulturalnej" w krajach ościennych: Czechach, Niemczech, Skandynawii.
Dziś wydarzenia plenerowe, rekonstrukcje historyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jestem pewien, że obchody tysiąclecia przyczynią się do rozpoznawalności Polski jako kraju ciekawego turystycznie - ocenił.
Wszystkie informacje dotyczące obchodów tysiąclecia koronacji znajdują się na stronie internetowej www.Gniezno2025.pl oraz na facebookowym profilu: Gniezno2025.
Organizatorzy zaangażowali do promocji - jak powiedział prezydent Michał Powałowski - "specjalnego influencera". Za pomocą sztucznej inteligencji stworzono film reklamowy, na którym postać Bolesława Chrobrego zachęca widzów do udziału w obchodach rocznicowych.
Nie tylko tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego to niejedyne wydarzenie w 2025 roku, które warto zapisać sobie w kalendarzu. 10 kwietnia przypadnie 500. rocznica Hołdu Pruskiego.
Do zdarzenia tego doszło w Krakowie (Albrecht Hohenzollern podporządkował utworzone na bazie państwa krzyżackiego księstwo królowi Polski), ale w szczególnie uroczysty sposób 500-lecie Hołdu Pruskiego obchodzone będzie w województwie warmińsko-mazurskim. Sejmik tego województwa postanowił, że rok 2025 będzie rokiem Hołdu Pruskiego.
W 2025 roku przypadnie również 230. rocznica III rozbioru Polski (został sfinalizowany 24 października 1795 roku), z kolei 12 maja będziemy obchodzić 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości.
W marcu i kwietniu przypadnie natomiast 85. rocznica zbrodni katyńskiej, czyli wymordowania na rozkaz Józefa Stalina polskich oficerów wziętych do niewoli po agresji z 17 września 1939 r. Sejm RP postanowił, że rok 2025 będzie rokiem pamięci o bohaterach z Katynia, Charkowa i Miednoje. We wrześniu przypadnie 80. rocznica zakończenia II wojny światowej.
Sejm RP postanowił również poświęcić rok 2025 Oldze Boznańskiej (160. rocznica urodzin), Stefanowi Żeromskiemu (setna rocznica śmierci), Antoniemu Słonimskiemu (130. rocznica urodzin), Kazimierzowi Sosnkowskiemu (140. rocznica urodzin) oraz Franciszkowi Duszeńce (setna rocznica urodzin).
Swoich patronów 2025 roku wybrał także Senat RP. Zostali nimi Władysław Reymont (setna rocznica śmierci), Wojciech Jerzy Has (setna rocznica urodzin), ks. Józef Tischner (25. rocznica śmierci) oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (80. rocznica śmierci).