Są niezbędne, by zająć się dziećmi, które nie mogą pozostać w swych biologicznych rodzinach. Mowa o rodzinach zastępczych, których niestety jest za mało, by wykonać wszystkie postanowienia sądu.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie szuka rodzin zastępczych. Wśród nich mogą być rodziny spokrewnione, niezawodowe i zawodowe.

18 dzieci powinno trafić do rodzin zastępczych

W tym momencie mamy dziewięć niewykonanych postanowień na umieszczenie 18 dzieci, w tym licznego rodzeństwa - informuje dyrektorka olsztyńskiego MOPS-u, Elżbieta Skaskiewicz. W Olsztynie funkcjonują 154 rodziny zastępcze, w tym 43 niezawodowe oraz 105 spokrewnionych. Opiekę w nich znalazło łącznie 215 dzieci.

Zostanie rodziną zastępczą wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów. Wśród nich niezbędne jest m.in. posiadanie dobrego stanu zdrowia, właściwych warunków mieszkaniowych, przebywanie na terenie Polski. Z każdym z kandydatów rozmowę przeprowadzi pedagog i psycholog ośrodka. Pomocne będzie także szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą prowadzone przez MOPS - mówi kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS Olsztyn, Anna Roman.

Wsparcie finansowe dla rodzin zastępczych

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie zapewnia rodzinom zastępczym wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, pomoc psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach oraz grupach wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania.

Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Rodziny zawodowe otrzymują dodatkowo wynagrodzenie. Ośrodek posiada także w zasobach dwa mieszkania, z przeznaczeniem na prowadzenie rodziny zastępczej zawodowej lub zawodowej o charakterze pogotowia rodzinnego.

Informacje i zgłoszenia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy al. Piłsudskiego 61a - nr tel. 89 522 74 63, 89 534 21 30 oraz pod adresem e-mail: biuro@mopsolsztyn.pl.