Mieszkańcy Wojsławic oraz turyści mogą już korzystać z tężni solankowej, którą ustawiono przy malowniczym wojsławickim stawie. To pierwsza tego typu instalacja na terenie powiatu chełmskiego. Koszt nowej atrakcji w tym regionie wyniósł prawie 156 tys. zł, z czego dofinansowanie to kwota bliska 100 tys. zł.
Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice przekazał, że tężnia solankowa będzie stanowić kolejny element całego kompleksu rekreacyjnego, który rozwijany jest od lat. Już dziś wszyscy mogą korzystać z urokliwego szlaku naturalnych źródełek. Niedawno powstała też wyjątkowa ścieżka w lesie z 7 źródłami wody w Nowym Majdanie, w gminie Wojsławice. Jest gotowa do zwiedzania.
Jakie działanie prozdrowotne ma tężnia?
Tężnia solankowa jest urządzeniem przeznaczonym do wytwarzania w swoim bliskim otoczeniu aerozolu solnego na skutek ściekania solanki po gałęziach tarniny, rozbijania się o nie kropel solanki i znaczący udział warunków atmosferycznych czyli wiatru i słońca w wytwarzaniu bogatego w mikroelementy i pierwiastki aerozolu solnego.
Przebywanie w bliskości tężni może pomagać w leczeniu wielu chorób, np. nieżytów górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, schorzeń układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, schorzeń dermatologicznych, niedoczynności tarczycy itp., a przede wszystkim sprzyja wyciszeniu i odstresowaniu.