Szpitale i uniwersytety medyczne z Lublina, Łucka i Lwowa rozpoczną realizację wspólnego projektu, który obejmuje m.in. utworzenie cyfrowej platformy konsultacyjnej, szkolenia dla lekarzy oraz zakup nowoczesnego sprzętu. Inicjatywa „Mosty zdrowia” otrzymała blisko 2 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.

REKLAMA
Lublin: Ok. 2 mln euro na współpracę polsko-ukraińskich szpitali i uniwersytetów - zdjęcie ilustracyjne

W czwartek przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie poinformowali o uzyskaniu unijnej dotacji na realizację projektu "Mosty zdrowia". Jak podkreślił prorektor ds. nauki, Jarogniew Łuszczki, współpraca polsko-ukraińska ma przyczynić się do skuteczniejszej diagnozy pacjentów oraz wdrażania nowoczesnych terapii, zwłaszcza w leczeniu trudnych przypadków okulistycznych i dermatologicznych.

Prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, zwrócił uwagę na długoletnią współpracę z ośrodkami we Lwowie i Łucku. Cieszymy się, że Lublin stał się takim hubem wymiany zarówno edukacyjnej, ale też pomagającym np. w wielkich momentach tragedii, jakimi jest np. wojna - podkreślił.

Telemedycyna i podnoszenie kwalifikacji

Rektor Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu w Łucku, prof. Anatolii Tsos, zaznaczył, że projekt ma kluczowe znaczenie dla przyszłości ukraińskiej służby zdrowia. Przyszłość Ukrainy to wysoko wykwalifikowani pracownicy i lekarze, a ten projekt ma to umożliwić, bo jest skierowany przede wszystkim na podwyższenie ich kwalifikacji - powiedział.

Dyrektor medyczny ds. opieki chirurgicznej Wołyńskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego, Mykola Halei, dodał: W tym projekcie stawiamy na telemedycynę. Podczas wojny wiele się zmieniło, więc dzięki cyfrowym rozwiązaniom możemy dużo skorzystać. Nasi lekarze będą uczyć się od najlepszych ekspertów w Lublinie. Pierwsza grupa pięciu dermatologów już tutaj przyjechała.

Wołyński szpital, jak wyjaśnił Mykola Halei, działa na "drugiej linii frontu", przyjmując zarówno rannych żołnierzy, jak i mieszkańców regionu oraz uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Rocznie w placówce przeprowadza się około 22-26 tysięcy operacji.

Pomoc dla pacjentów i nowoczesny sprzęt

W ramach projektu "Mosty zdrowia" powstanie cyfrowa platforma do konsultacji trudnych przypadków, a także zostaną zmodernizowane pomieszczenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie na potrzeby Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych Skóry. Przewidziano również szkolenia i warsztaty dla lekarzy oraz zakup nowoczesnego sprzętu, m.in. cyfrowych kamer dna oka, aparatów Angio-OCT, wideodermatoskopów, aparatów USG, laserów do leczenia raka skóry i stymulatorów nerwowych.

W projekcie uczestniczą Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Narodowy Uniwersytet Medyczny we Lwowie, Wołyński Narodowy Uniwersytet w Łucku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie oraz Wołyński Obwodowy Szpital Kliniczny w Łucku. Dofinansowanie w wysokości około 2 mln euro pochodzi z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.